• Samsun
  • Son Güncelleme 14:16
Prof. Dr. Özkaya: Yüzyılın pandemisi  birçok açıdan dünyanın ilk tecrübesi oldu Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun’da bulunan Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Bu pandemiye aslında yüzyılın pandemisi diyebiliriz. Hem klinik hem radyolojik hem de toplumsal dinamikler olarak bir salgının nasıl seyrettiğini başından sonuna kadar görmüş olduk. Bu 2 yıllık pandemideki tecrübemizle bundan sonraki salgınlarda da nasıl baş edeceğimizi öğrenmiş olduk” dedi.

Koronavirüs salgınında sona doğru gelinirken uzmanlar ise 2 geçen yıllık sürecin kendilerine çok iyi bir tecrübe olduğunu söyledi. Ayaktan hasta bakmaya devam eden ve her geçen gün hasta sayısının azaldığını belirten Prof. Özkaya, “Daha önce bu kadar çok sayıda akciğeri bu hale getiren herhangi bir viral hastalık görmemiştik. Daha önce de çok fazla virüs ve zatürre tedavimiz olmuştu ama bu 2 yıl içinde bu kadar çok sayıda neredeyse kimyasal zehirlenme gibi akciğeri bu kadar bir hastalık görmemiştik. Artık hastalığın nasıl seyrettiğini nasıl gideceğini öğrenirdik olduk. Bu pandemiye aslında yüzyılın pandemisi diyebiliriz. Hem klinik hem radyolojik hem de toplumsal dinamikler olarak bir salgının nasıl seyrettiğini başından sonuna kadar görmüş olduk. Bu 2 yıllık pandemideki tecrübemiz bundan sonraki salgınlarda da nasıl baş edeceğimizi öğrenmiş olduk” diye konuştu.


Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya

Hac uyarısı

Geçen yıllarda hac sonrası vakaların sayısında artış yaşandığına dikkat çeken Özkaya, “İlk başlarda yerli aşının çok geç kaldığını düşündük ama aslında tam zamanında çıktığını anladık. Turkovac gerçekten etkili bir aşıdır. Pandeminin pik yaptığı dönemde Bion-tech gibi bir aşı ölümleri sonlandırdı. Şimdi ise virüsün o kadar ölümcül olmadığını biliyoruz ama hala tek tek vakaları görüyoruz. Risk altındakilerin ise rahatlıkla Turkovac olabileceğini söylüyoruz. Bundan sonra bir tek önümüzde bir tek hac dönemi var. Hacdan sonra ciddi vakaları görmüştük. Önümüzdeki hac döneminde insanların hac sonrası ziyaretlerine dikkat etmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

0 Yorum

Yorum Yap