SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 10:21
Öğrencilerden Samsun'un şelaleler bölgesinde çevre temizliği Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun'da gençler,Milli Mücadele’nin 105’inci yılına özel çevre etkinliği düzenledi. Etkinlikte şelalelerin bulunduğu bölgelerde çevre temizliği yaparak farkındalık oluşturdular.

Atatürk ve silah arkadaşlarının Milli Mücadele'yi başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 105. yılı dolayısıyla gençler "çevre" etkinliği düzenledi.

Çarşamba ilçesinde bulunan Kabaceviz Şelaleleri, Canik'te bulunan Gölalan Şelalesi ile Asarcık-Kavak yolu üzerinde bulunan Ortaköy Şelaleleri'nde temizlik çalışması yapan gençler, şelaleleri gelecek kuşaklara temiz ve güzel bırakmak için örnek oldu.

Şelale ve çevresinde temizlik yapan gençler "saklı cennet" şelalelerin doğal güzelliklerinin korunması adına mesajlar da verdi.

Samsun'un Canik ilçesinde yer alan Gölalan Şelalesi'nde temizlik çalışması yapan Gölalan İmam Hatip Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Sofya Bayraktar, "Arkadaşlarımızla birlikte şelalede temizlik yaptık. Ziyaretçilerin bu güzelliği görmeye gelmelerini bekliyoruz. Ama bu güzelliği kirleterek gitmesinler." dedi.

Topladıkları atıkları sınıflandırarak ayırdıklarını anlatan Bayraktar,"Şelalemiz görenleri neşelendiriyor, insanın içine bir coşku veriyor. Sesiyle görüntüsüyle mükemmel bir yer." diye konuştu.

Aynı okulun 6. sınıf öğrencisi Batuhan Bayraktar da "Ziyaretçilerin doğal güzellikleri korumasını istiyoruz. Gelsinler mangal yapsınlar, eğlensinler, stres atsınlar, yüzsünler ama çöplerini yerlere atmasınlar istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Ortaköy Şelalesi'nde temizlik yapan Kavak Rıdvan Çelikel Fen Lisesi 10. sınıf öğrencilerinden Emre Çoban da Atatürk'ün bu vatanı gençlere armağan ettiğini hatırlatarak, "Biz gençler olarak bu emanete sahip çıkmaya çalışıyoruz. Burada temizlik yaptık. Doğamızı temiz tutmalıyız ve sevmeliyiz." dedi.

Yusuf Şahin de cam ve plastik atıkları temizlediklerini söyleyerek, plastik atıkların doğaya büyük zarar verdiğine işaret etti.

Çarşamba ilçesinde bulunan Kabaceviz Şelaleleri'nde temizlik yapan Kabaceviz Şehit Nurettin Ortaokulu öğrencisi Sena Dursun, şelalenin 3 katmandan oluştuğunu ifade ederek, "Buraya hem gezmeye hem de temizlik yapmaya geldik. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında burada temizlik yaptık. Sınıf arkadaşlarımla birlikte buradaki çöpleri toplayarak çevre bilincini oluşturmaya çalışıyoruz." dedi.

Mertcan Ersöz de ziyaretçilerden doğal güzellikleri temiz tutmalarını istedi.

 

0 Yorum

Yorum Yap