• Samsun
  • Son Güncelleme 22:39
Obeziteye farkındalık oluşturmak için yürüdüler Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun'da Türk Kızılay gönüllüleri, Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri kapsamında, obezite konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla yürüyüş düzenledi.
 

Bandırma Gemi-Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi önünde toplanan Kızılay gönüllüleri ve Arap Beyazay Dernek üyeleri, obeziteye dikkati çekmek için yaklaşık 4 kilometre sağlıklı yaşam yürüyüşü yaptı.

Türk Kızılay Samsun Şube Başkanı Ahmet Ali Bulut, obezitenin, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunlarının arasında yer aldığına işaret etti.

Obezitenin, genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkması olduğunu belirten Bulut, "Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının yüzde 15-18'i, kadınlarda ise yüzde 20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde yüzde 25, kadınlarda ise yüzde 30'un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.

Bulut, günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerjinin vücutta yağ olarak depolandığını ve obezite oluşumuna neden olduğunu söyledi. Konuşmanın ardından yürüyüşe katılanlara adımsayar hediye edildi.


 

Yorum Yap