• Samsun
  • Son Güncelleme 02:29
Nurten öğretmen, İngiltere’de Yaşam Boyu Başarı ödülüne aday gösterildi Görseli
SAMSUN

2018'de 'dünyadaki en iyi 10 öğretmen' arasında gösterilen Salıpazarı Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş, İngiltere’de bulunan She Inspıres Foundation isimli vakıf tarafından düzenlenen ‘She Inspıres Awards 2021’ yarışmasında Yaşam Boyu Başarı ödülüne aday gösterildi.

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Salıpazarı Anaokulu Müdürü 14 yıllık öğretmen Nurten Akkuş, hayata geçirdiği projelerle Hint asıllı işadamı Sunny Varkey’in eğitim alanında projeler geliştirmek amacıyla kurduğu ve onursal başkanlığını ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın üstlendiği Varkey Gems Vakfı (Varkey GEMS Foundation) 'Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi'nin (The Global Teacher Prize) 2018 yılı için seçtiği 'En iyi 50 öğretmen' arasında yer aldı. Yapılan değerlendirme ve elemenin ardından vakfın açıkladığı 10 finalistten biri de Akkuş oldu. Akkuş, bu başarısı ile dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasına giren ilk Türk öğretmen oldu.
Akkuş, 2019’da Hindistan merkezli ve birçok ülkede temsilcilikleri bulunan, 6 bin eğitim kurumuna danışmanlık yapan, uluslararası eğitim yönetimi kuruluşu AKS Education tarafından da 73 ülkede 12 bin öğretmen arasından 'küresel öğretmen' ödülüne layık görüldü. Akkuş, aynı kuruluş tarafından 'Dünyanın İlham Veren Öğretmeni' olarak da seçildi. 

Yaşam Boyu Başarı ödülüne aday gösterildi


Akkuş, bu defa da She Inspıres Foundation isimli vakıf tarafından düzenlenen ‘She Inspıres Awards 2021’ yarışmasında Yaşam Boyu Başarı ödülüne aday gösterildi. Ödül alacak kişilerin isimlerinin belirlenmesinin ardından 25 Kasım 2021’de İngiltere’de düzenlenecek törenle ödüller sahiplerini bulacak.  ‘Bu başarıyı ülkemdeki tüm kadınlara armağan ediyorum’

Yaptığı başvuru sonucunda yarışmaya katılım sağladığı ve komisyonun değerlendirmeleri sonucunda 2 gün önce ödüle aday gösterildiğinin açıklandığını belirten Akkuş, “Hem bir Türk öğretmeni hem de bir Türk kadını olarak farklı rollerim var. Daha önce bir Türk öğretmeni olarak küresel ölçekte ödüllere layık görülüp ülkem adına bu gururu yaşadım. Şimdi de bir Türk kadını olarak böyle bir ödüle aday gösterildiğim için çok mutluyum ve onur duyuyorum. Bu başarıyı ülkeme ve ülkemdeki tüm kadınlara armağan ediyorum” dedi.

Hayata geçirdiği önemli projeler:


Nurten Akkuş, 2009 yılında Ayvacık Anaokulu Müdürü olarak görev yaptığı dönemde okulda 'Baba bana bir masal anlat' projesi başlattı. O dönem 81 öğrenci ve 4 öğretmenin görev yaptığı anaokulunun öğrencilerinin babaları haftanın belirli günlerinde okula gelerek çocuklarının bulunduğu sınıflarda masal anlatmaya başladı. Proje hem öğrenciler, hem de veliler tarafından büyük beğeni topladı. Çocuk ile baba arasındaki iletişimin güçlendirilmesini de sağlayan uygulama kısa sürede ilgi gördü. Akkuş, hazırladığı proje ile Sabancı Vakfı'nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan 'Sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini' anlattığı 'Fark Yaratanlar' programının yedinci sezonunda fark yaratanlar arasında gösterildi. Ayrıca proje bazı üniversitelerde araştırma konusu olarak işlendi. Zaman içerisinde proje, Türkiye genelindeki diğer anaokulu öğretmenlerine de örnek oldu. 'Baba bana bir masal anlat' projesi Türkiye'deki 45 ilde uygulandı.Oyuncak kumbarası İle köy çocukları için oyuncak topladı, kadınlar için projeler üretti

 

Akkuş ayrıca, 2014 yılında 'Oyuncak kumbarası' projesi başlattı. Proje kapsamında kumbaralarda toplanan oyuncaklar, ihtiyacı olan köylerdeki anaokullarına gönderildi. Yaklaşık 40 anaokuluna oyuncak ve kırtasiye desteği verildi. Proje kapsamında yaklaşık 5 bin oyuncak toplandı. Projeye Samsun'dan ve Türkiye genelinden birçok kişi ve kurum destek verdi. Veli ve öğrenci iletişimini sağlamak amacıyla, öğretmenler ve eğitim kurumlarının kullanımına ücretsiz olarak sunulan bir sosyal iletişim platformu Classloom tarafından verilen Eğitimde En İyiler Ödülleri'nde 'Oyuncak Kumbarası' projesi en iyi ikinci sosyal sorumluluk projesi seçildi. Öğrencilerini ilk kez müzikal ile tanıştıran, helikopteri yakından görmelerini sağlayan Akkuş, yaptığı projelerle çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından yılın en iyi öğretmeni, yılın en sıra dışı yöneticisi gibi ödüller de kazandı. 

 

 

 

Yorum Yap