SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 12:59
“Mesleki Ve Teknik Eğitim Merkezleri Olmazsa Olmazımız” Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Vali Dağlı: “Mesleki ve teknik eğitim merkezleri olmazsa olmazımız”

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, konuk olduğu Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) meclis toplantısında, mesleki ve teknik eğitim merkezlerinin gerek istihdam gerekse ekonomi için artık zorunluluk olduğunu söyledi.

Samsun TSO Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Haluk Akyüz başkanlığında gerçekleştirildi. Samsun Valisi Zülkif Dağlı ve beraberindeki kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri de meclise konuk olarak katılarak iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldi.

Vali Zülkif Dağlı “Mesleki ve teknik eğitim merkezlerinin önemine vurgu yaptı. Dağlı, özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin iktisadi ve sosyal kalkınmasında önemli rol oynayan mesleki ve teknik eğitim merkezlerinin gerek istihdam gerekse ekonomi için artık zorunluluk olduğunu belirtti. Sürdürülebilir başarı ve eğitimde her anlamda kalıcı izler bırakmak için mesleki eğitim merkezlerine yatırım yapmak ve sayılarını artırmak gerektiğini söyleyen Dağlı, “Öğrencilerimizin ilgi ve yeteneklerinin ön plana çıkarıldığı aynı zamanda teorik bilgilerin pratik çalışmalar ile bütünleştiği Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı mesleki eğitim merkezlerinin öneminin her gün daha fazla anlaşılıyor. Mesleki eğitim merkezleri stratejik anlamda büyük önem arz ediyor. Bizler de bu kapsamda Karadeniz’in sanayi şehri Samsun’ da öğrencilerimizin haftada beş gün çalışabildiği ve eğitim gördüğü işletmelerimizin öğrenci sayısını Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer’in de talimatları doğrultusunda yedi binden yirmi bin öğrenciye çıkarmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Pratik Eğitim Olmazsa Olmaz

Günümüzde akademik eğitim ile birlikte pratik uygulamaların gerek öğrenciler gerekse işverenler için daha kıymetli olduğunu belirten Vali Zülkif Dağlı, “Eğitim merkezlerimizde öğrencilerimiz her anlamda iş hayatına hazırlanıyor. Hızla değişen dünyamızda gelişen teknolojiyle uyumlu hale getirilen merkezlerimiz, özellikle işverenlerin aradığı nitelikleri kapsayacak şekilde eğitim veriyor. Ders içeriklerinin güncellendiği merkezlerimiz ile üretim ve ticaret merkezi Samsun başta olmak üzere ülkemiz için yenilikçi, üretken ve girişimci öğrencilerin yetiştirilmesini amaçlıyor ve bu konuya çok önem veriyoruz. Değerli iş insanlarımızın talep ettiği ara eleman ihtiyacının karşılanması ve iş insanlarımızın eğitimin bir parçası olarak görev üstlenmesi amacıyla meslek liselerimizin tamamında iş insanlarından oluşan danışma kurulu oluşturma çalışmamız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Murzioğlu’ndan Birliktelik Ve Güç Birliği Vurgusu

Samsun Valisi Zülkif Dağlı ve beraberindeki kamu kurum ve kuruluşları müdürlerini meclis çatısı ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, sözlerine başlayan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Samsun iş dünyasını temsil eden en büyük kuruluş olarak şehrimizin kalkınmasına ivme kazandıracak hemen her projede öncü aktör olmaktan daima onur duyduk. Bunu varlık amacımızın bir sorumluluğu olarak görüyoruz. Bu bağlamda her daim kurumlar arasında birleştirici olmaktan, bu birlikteliğin sürdürülmesine destek olmaktan yana olduk. Çünkü birlikte hareket edebilmek, güç birliği sağlamak şehrimize çok kıymetli yatırımlar kazandırdı. Son olarak camiamıza kazandırdığımız yeni hizmet binamızın açılışından geriye doğru gittiğimizde; lojistik merkezde yapmış olduğumuz çalışmalar başta olmak üzere metal metroloji laboratuvarı, teknopark ve fuar kongre merkezimiz gibi şehrimiz ekonomisine hizmet eden projelerimiz aslında yönetim anlayışımızın şehrimize olan bakışını anlatıyor. Bizim temel gayemiz Samsun’un sahip olduğu potansiyelin ekonomik kalkınmaya yüksek verimlilikle kanalize edilmesidir” dedi.

 

0 Yorum

Yorum Yap