SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 11:32
Leylek Köyü’nün sakinleri gelmeye başladı Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun’da bulunan UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, bu yıl da leylekleri ağırlamaya başladı.

Samsun’un 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçeleri sınırlarında 56 bin hektar alana sahip Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin etrafındaki ormanlık alanlarda yüzlerce leylek yuvası bulunuyor.

Doğanca Mahallesi'nde 2 dönüm ormanlık alandaki 60 leylek yuvası nedeniyle de bu alan ‘Leylek Köyü’ olarak biliniyor.Bazı ağaçlarda 3-4 leylek yuvası bulunan Leylek Köyü'ne ay başından itibaren leylekler gelmeye başladı. İlkbaharı ve yazı burada geçirecek kuşlar, ağustostan sonra yeniden göç edecek.

Bölgede kuşların rahatlıkla görülebilmesi için bir gözlem kulesi bulunuyor. Tabelalarla leylekler hakkında bilgi verilirken, alana turistler ve kuş gözlemcileri ilgi gösteriyor.Kara leylekler geldi
 

Son yıllarda deltaya, Türkiye'de nadir görülen kara leylekler de gelmeye başladı. Diğerlerinin aksine yerleşim yerlerinden uzak duran kara leylekler, ormanlık, sulak ve yarı bataklık alanlar ile tatlı su kaynaklarının yakınlarında yaşıyor. Etobur olan bu kuşlar, deltanın içindeki göllerde balık, böcek ve sürüngenlerle besleniyor.

Bölge sakinlerinden 80 yaşındaki Hasan Uncu, kuşların, çeltik tarlalarının yaygın olduğu bölgede arazideki zararlıları yiyerek beslendiğini söyleyerek “Leylekler bizim tarladaki en büyük yardımcımız. Çeltik tarlasındaki zararlı böcekleri yedikleri için bir nevi temizlik yapıyorlar. Onlarla bir arada yaşamaktan memnunuz. Mart ayı itibarıyla leylekler yuvalarına dönmeye başladı” diye konuştu.
 

Yorum Yap