SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 08:23
Kütüphane, 515 bin kitap kapasitesi ile en büyüklerden biri olacak Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Kütüphane tamamlandığında, 515 bin kitap kapasitesi ve teknolojik alt yapısı ile Türkiye'nin en büyük kütüphanelerinden biri olacak. Başkan Mustafa Demir, "Okuyan, sorgulayan, araştıran bir gelecek için yatırım yapmaya devam edeceğiz" dedi.

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü iş birliği ile Atakum ilçesindeki ‘Türk-İş Eğitim Merkezi’nin 7/24 hizmet verecek kütüphaneye dönüştürülmesi kapsamında yaptığı hazırlıklar tamamlandı. Kamulaştırma bedeli ödenerek Türk İş'ten alınan bina Türkiye'nin en büyük kütüphanelerinden birisi olacak şekilde şehre hizmet verecek. Yaklaşık maliyeti 200 milyon olan kütüphane için 2022 yılının başında ihaleye çıkılacak. İhale sürecinin tamamlanmasının hemen sonrasında da yapımına başlanacak.

Kütüphane
Atakum'daki Türk-İş binasının bulunduğu alana yapılacak kütüphane, Türkiye'nin
en büyüklerinden biri olacak.

Kütüphane teknolojik altyapısıyla dikkat çekecek

Büyükşehir Belediyesi tarafından 8 katlı, yaklaşık 30 bin metrekare kullanım alanına sahip olacak kütüphaneyi Samsun’a kazandıracaklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Atakum’a yapacağımız kütüphane, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nden sonra Türkiye’nin en büyüklerinden birisi olup, 515 bin kitap kapasitesine sahip olacak. Türk-İş Eğitim Merkezi'nde kamulaştırma yaptık.

İlginizi çekebilir
Havza otoparkına kavuşuyor

Proje bitmek üzere. 2022 yılının başında ihale edeceğiz. Samsun'un okuma buluşma yeri orası olacak. Bu kütüphane şehrin hayatına eğitimde ve kültürde müthiş bir mesafe kat ettirecek. Her yaş grubu yararlanacak" dedi.

Kütüphane

Gelecek nesiller için yatırama devam

Yeni kütüphanenin mimari özellikleri bakımından da Samsun’a önemli bir değer katacağını belirten Başkan Demir, “Bakanlığımızın katkılarıyla inşa edeceğimiz kütüphanemiz, teknolojik altyapı desteğiyle de çağa uygun bir şekilde tamamlanacak.

Mustafa Demir
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir.

Kitap kafe, araştırma merkezi, sosyal mekanlar, zeka oyunları atölyeleri gibi birçok alan içerisinde yer alacak. Bizler Büyükşehir Belediyesi olarak mazimizden bize miras bu güçlü birikimle güçlü yeni nesiller yetiştirmek, gençlerimizin gelişimine katkı sağlamak adına her türlü adımı kararlılıkla atıyoruz. Okuyan, sorgulayan, araştıran bir gelecek için yatırım yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Yorum Yap