• Samsun
  • Son Güncelleme 02:19
Kaymakamdan muhtarlara ’sulama suyu’ uyarısı Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, su konusunda taviz vermeyeceklerini söyleyerek muhtarları uyardı; “Suyu fosur fosur akıtma devri bitti."

 

Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Bafra Ovası’nda yapılan sulama suyu tasarrufu konusunda muhtarlara uyarıda bulundu. Kaymakam Ertürkmen, ovada yapılan açık sistem sulama suyu yerine bir an önce kapalı sistem sulamaya geçilmesi ve sulama konusunda da yeni yöntemler bulunması gerektiğini söyledi.

Bafra Ziraat Odası toplantı salonunda muhtarlarla bir araya gelen Kaymakam Ertürkmen, "Bafra hem kışlık sebze hem yazlık sebze konusunda Türkiye’nin önde gelen tarımsal bölgelerinin bir tanesi.

Kaymakamdan sulama

Kısıtlamaya gidilmeli

Ancak su konusunda ve kuraklık konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabiliriz. Geçen dönem çeltikte kısıtlamaya gidilmedi ama bizim dışımızdaki çeltik üretim sahalarında alan bazında buna İpsala’da dahil olmak üzere Diyarbakır, Amasya, Çorum, Sinop, Çankırı’da çeltik alanlarında kısıtlamaya gidildi.

Dolayısıyla suyun kullanımı konusunda çiftçi arkadaşlarımız başta muhtarlar bu konuda suyun tasarruflu kullanılması konusunda yeni yöntemlerle (damla sistemleri, ağaç ve fidede kendi suyunu toplayan sistemler) ilgili çalışmalar yapacağız" diye konuştu.

"Artık mevsimler değişti"

Artık mevsimlerin değiştiğine dikkat çeken Ertürkmen şöyle devam etti:

"Artık mevsimler değişti. Bundan sonra daha buzul olacak, daha kuraklık olacak. 4 mevsim vardı, belki bundan sonra ilkbahar ve sonbaharı fazla yaşayamayacağız.

Mevsimler artık ikiye düşebilir yaz ve kış olmak üzere. Bizim önümüzdeki en büyük sıkıntılardan bir tanesi sulama. İki tane barajımız var. Eğer biz suyu tasarruflu kullanırsak, ovamızda da kapalı sisteme geçebilirsek...

Bu konuda da çalışma başlattık. Artık açık kanallarda ısınmayla beraber suyun yüzde 30’u buharlaşmayla beraber yok oluyor. Bu vahşi sulama sisteminin birçok zararları var.

Bu noktada bizim yeni metotlara, yeni teknolojik imkânlara açık olmamız lazım. Bunu gerçekleştirmemiz lazım. Yarın bir gün 'su yok' dendiği zaman bizim buna hazırlıklı olmamız lazım. Şimdiden kendinizi buna hazırlayın."

Yorum Yap