• Samsun
  • Son Güncelleme 09:05
Katı atıkları değerlendiren Büyükşehir, Türkiye'ye örnek oluyor Görseli
SAMSUN

Katı atıkları değerlendirerek çok verimli bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Çöpten elde edilen enerjiyle ısıtılan serada yetiştirilen çiçekler Türkiye'ye örnek oluyor" dedi.

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Sahası yanına 3 bin metrekare alanda kurulan çevreci sera, atıklardan elde edilen gazla üretilen elektrik enerjisiyle ısıtılıyor. Bu sayede çevre kirliliğinin önüne geçildiği gibi hem ekonomiye büyük katkı sağlanıyor hem de üretilen çiçeklerle kent güzelleştiriliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AA muhabirine, belediye olarak katı atıktan elde edilen enerjiden ciddi gelir sağladıklarını söyledi.
Bu kapsamda en son çöp sahasında sera kurduklarını belirten Demir, bu tesisin enerjisinin de çöpten elde edildiğine dikkati çekti. Başkan Demir, "Atık ısıdan, seracılık yapılıyor. Ayrıca seracılıkta kullanılan toprak da atıktan üretiliyor. Dolayısıyla katı atıklarımızın neredeyse tamamını değerlendirme noktasında ciddi mesafe katetmiş olduk. Çok verimli bir proje. Türkiye'ye örnek olacak. Serada üretilen fidanlar piyasada da kullanılıyor. Biz de kullanıyoruz" dedi.

 Görseli Türkiye'de bir ilk : Üretilen elektriğin ısısından çiçek üretiliyor
Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'nda çöpten elektrik üreten Samsun Büyükşehir Belediyesi, elektrik üretimi sırasında ortaya çıkan atık ısıyı da kurulumunu sağladığı serada kullanarak çiçek üretti. Yaklaşık 3 milyon kapasiteli serada deneme olarak ilk etapta 120 bin çiçek fidesi yetiştirildi.

Serada enerji girdi maliyeti sıfır

Serada enerji girdi maliyetlerinin sıfır olduğunu vurgulayan Demir, çevreci projelere büyük önem verdiklerini dile getirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, kurdukları ileri biyolojik arıtma tesislerinde ortaya çıkan çamurun da bu tesiste bertaraf edildiğini ve serada kullanıldığını kaydetti.
Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ali Tulumen ise Katı Atık Düzenli Depolama Sahasında yıllık 30 bin hanenin elektrik enerjisini elde edebilecek kapasite olduğuna işaret etti.Üretilen elektrik enerjisinin yanı sıra atık ısı enerjisi oluştuğunu aktaran Tulumen, bu enerjiyi de yeni kurulan ve henüz tam kapasite çalışmayan serada kullandıklarını söyledi.
Tulumen, serada 1 milyon 800 bin süs bitkisi yetiştirilebileceğinin altını çizerek "Serada ilk etapta 6 farklı bitki türünü yetiştirmeye başladık. Atık ısıyla seranın iç ortam sıcaklığını 27 derecede sabit tutarak yıllık 600 kilowat saatlik enerjiyi tasarruf etmiş oluyoruz. Aslında evlerde düşünmeden attığımız organik atıkların şehrimizi süsleyen çok güzel çiçeklere dönüştüğünü söyleyebiliriz" diye konuştu.

Yetiştiriler çiçekler şehri güzelleştiriyor

Park ve Bahçeler Daire Başkanı Ekrem Şahin de serada üretilen çiçeklerin yetiştirilerek toprakla buluşturulduğunu anlattı.
Kentin güzelleşmesi için ekiplerin, peyzaj alanlarında çiçek dikimine başladığını kaydeden Şahin, "Bu kapsamda kadife, begonya, vapurdumanı gibi değişik türleri hem yetiştiriyoruz hem de kendi sahalarımıza dikerek pandemi sonrası insanların parklara akın etmeyi beklediği bu günlerde, vatandaşlarımızla buluşturmayı hedefliyoruz" ifadesini kullandı.

Yorum Yap