• Samsun
  • Son Güncelleme 08:25
Karadeniz’de çinekop patlaması Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Karadeniz’de avlanan çinekop miktarının artmasıyla birlikte fiyatı da düştü. Sıcak havalarda kilosu 40 TL’den satılan çinekop, bugün itibarıyla iri boyuna rağmen 30 TL’den satılıyor.

Karadeniz’de etkili olan sağanak yağmur ve soğuk hava ile birlikte avlanan alık çeşitliliğinde de farklılık yaşanıyor. Sezona hamsi ve istavritte yaşanan bollukla başlayan balıkçıların yüzünü çinekop da güldürdü. Sıcak havalarda kilosu 40 TL’den satılan çinekop, bugün itibarıyla iri boyuna rağmen 30 TL’den satılıyor.‘Çinekopun fiyatı 40 TL’den 30’a düştü’

Yaşanan bolluk nedeniyle çinekopun fiyatının düştüğünü dile getiren balıkçı Kurtça Aydın ise, “Havaların kötü gitmesinden dolayı hamsi ve palamut çıkmadı. Deniz estiğinden dolayı şu anda en çok çinekop, istavrit, barbun ve mezgit çıkıyor. Vatandaşlar en çok çinekopa rağbet gösteriyor. Çinekop bollaşınca fiyatı 40 TL’den 30 TL’ye düştü. Havalar biraz daha rahatlarsa hamsi ve palamut da olur. İstavritin kilosu 10 TL, mezgidin kilosu 15 TL, kefalin kilosu 30 TL, kültür balıklarının kilosu 50-70 TL arasında değişiyor ve barbun da 20 TL’den satılıyor” diye konuştu.
 

Yorum Yap