• Samsun
  • Son Güncelleme 05:57
İl Sağlık Müdürü Oruç: Covidin sonuna geldiğimizi görüyoruz Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Karanlık tablonun şehrimiz için geride kaldığını, artık Samsun olarak Covidin sonuna geldiğimizi görüyoruz. Covid 19’a karşı toplum olarak, elbirliğiyle sürdürdüğümüz büyük mücadelede, aşının bize kattığı güçle, bu noktanın çok yakınındayız” dedi.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, Covid-19 pandemisinde kentteki son durumla ilgili bilgi verdi. Yazılı açıklama yapan Oruç, “Ülke ve şehir gündemimizi yaklaşık iki yıldır işgal eden Covid 19 pandemisine karşı Samsun Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı koordinasyonunda, Sağlık Müdürlüğü ekiplerimizle etkin bir filyasyon ve aşı çalışması yürüttük. İkil yıllık bu zorlu süreçte Covid 19, 400 bin Samsunlunun hayatına temas etti, neredeyse ilimizdeki her 3 kişiden biri bu hastalıkla tanışmak zorunda kaldı. İnsanlarımızı koruma adına aşı uygulama ekiplerimiz tarafından şehrimizde 2 milyon 600 bin doz aşı yapıldı. 950 bin vatandaşımız iki doz aşısını yaptırarak Samsunu aşının koruyucu etkisi altına almamızda bize yardımcı oldu” diye konuştu.


 

Bu ortak tavrın sonucunda, İki aylık süre zarfında vaka insidans hızının yüz binde 1600’lerden yüz binde 30’lara kadar gerilediğini dile getiren Oruç, “Günlük vaka sayımız 3 binlerden, 40’lara kadar düştü. Dün itibariyle ilimizdeki tüm yoğun bakımlarımızda sadece 20 korona hastamız kalırken, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanemizde bugün itibariyle Covid 19 tanılı yoğun bakım hastamız kalmadı. Yine dün itibariyle Havza, Lâdik ilçelerimizde tek pozitif vaka bile görülmezken, Vezirköprü ve Ayvacık ilçelerimizde sadece birer vaka tespit edildi” diyerek sözlerine şöyle devam etti:
 

“Bu verilere baktığımızda, karanlık tablonun şehrimiz için geride kaldığını, artık Samsun olarak Covidin sonuna geldiğimizi görüyoruz. Covid 19’a karşı toplum olarak, elbirliğiyle sürdürdüğümüz büyük mücadelede, aşının bize kattığı güçle, bu noktanın çok yakınındayız. Bağışıklık düzeyimiz istenen seviyeye geldi. Samsunun artık aşının koruyucu gücü altında olduğunu söyleyebiliriz. Bu mücadelede son adımlarımızı atmamızın, kişisel önlemlerimize bir süre daha dikkat ederek, Covidi şehrimizin, insanlarımızın gündeminden çıkarmamızın zamanı geldi.“


Oruç, her gün hastanelerden gelen verileri titizlikle takip ettiklerini ve Covid hastasının kalmadığı günleri duyuracakları günü sabırsızlıkla beklediklerini ifade ederek “İnşallah Ramazan Bayramı’na kadar bu noktaya geleceğiz. Herkesin huzur içinde birbirini göreceği ve özlem gidereceği günler artık çok yakın” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yap