• Samsun
  • Son Güncelleme 15:19
Elektrikli otobüsler geliyor Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Elektrikli otobüsler, mayıs ayından itibaren yollarda. 19 Mayıs ilçesi ile havalimanı arasında hizmet verecek.

Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı Toplantısı, Mustafa Demir başkanlığında Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplam 61 maddenin görüşüldüğü mecliste konuşan Başkan Mustafa Demir, karara bağlanan maddeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Mecliste ayrıca elektrikli otobüslerin alınması için kullanılacak 5 milyon 800 euroluk (KDV hariç) kredi kullanma yetkisi de oy çokluğu ile kabul edilerek karara bağlandı.

“Samsun’daki tüm ulaşım hattını elektrikli otobüs ile sağlayacağız”

Hafif raylı sistem vagonlarının tanesinin 2 milyon euro olduğuna dikkat çeken ve elektrikli otobüse dönmek için çalışma yürüttüklerini dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Yeni alacağımız elektrikli otobüsler lityum pilli ve şarj süresi de 15 dakika gibi kısa bir süre. Pillerin kullanım ömrü 15 yıl.

Mustafa Demir

İşletme maliyeti fosil yakıtlı otobüse göre 7’de 1 oranında daha az. İlk etapta 10 adet otobüs için anlaşmıştık. Şu anda görüşmeler devam ediyor. Eğer anlaşırsak otobüs sayısını TEKNOFEST dolayısıyla 20’ye çıkarmayı düşünüyoruz. SAMÜ Ballıca Kampüsü'nden Çarşamba Havalimanı’na kadar hatta koyacağız. Bir de kent içinde ring hattı oluşturuyoruz.

Gelecekte Samsun Şehir Hastanesi hattına da bu elektrikli otobüsleri koymayı planlıyoruz. Mayıs ayında projeyi hizmete sunmayı amaçlıyoruz. Verim aldığımız takdirde 3 aylık sıkı bir değerlendirme ile Samsun’daki tüm ulaşımı gelecekte bu sistemle yenileceğiz. Elimizde 163 adet aktif fosil yakıtlı otobüsümüz var.

Bunlardan modeli değiştikçe, devre dışı kaldıkça, kullanılabilirliği ortadan kalktıkça iyi bir planlama ile yeni arterleri planlayarak kısım kısım elektrikli otobüslere doğru değiştireceğiz. İşletme üzerindeki maliyet kolaylığı ve verimliliğinin yanı sıra çevreye duyarlılığıyla çok kısa sürede kendi maliyetini amorti edecek” dedi.

Elektrikli otobüs

“Elektrikli otobüse dönmek isteyen belediyeler bizlere telif ücreti ödeyecek”

Elektrikli otobüs projesinin telif hakkını aldıklarını ifade eden Başkan Mustafa Demir, “Biz bu borçlanma yetkilerini şu anda alıyoruz. Bu yetkinin yanı sıra kendi kaynağımızın dışında ilgili bakanlıklardan finanse etme konusunda da çalışma yürütüyoruz. Bu hizmetleri belediyeyi borçlandırarak yaptırsak da çok verimli projeler.

Bunun parasını bakanlıklarımızdan finanse etme konusunda da çalışıyoruz. Biz önce kendi göbeğimizi kesmeyi karar altına alıyoruz, ondan sonra süreç içerisinde finans sağlama konusunda çalışmaları devam ettiriyoruz.

Elektrikli otobüsler ayrıca ultra şarj sistemi ile dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Ayrıca ASELSAN ile yaptığımız sözleşme ile telif hakkı da bizim oldu. Şu andan itibaren diğer belediyeler elektrikli otobüs projesini ortaya koyduğunda oradan belediyemize belirli bir miktarda telif hakkı ücreti gelecek.

Yani bu proje ilk defa 10 otobüsle hayata geçirilecek. Diyelim ki başka bir belediye de elektrikli otobüs projesinden yararlanmak isterse, belirli bir miktar parayı bize telif ödemek zorunda. Bu konuda da Türkiye’de öncülük yapmış olduk” diye konuştu.

Yorum Yap