SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 19:33
Başkan Demir: Türkiye’de en iyi planlanan, projelendirilen marinayı yapacağız Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, marina projesiyle ilgili “Marsilya marinasından çok daha güzel, nitelikli bir proje onaylandı. Önümüzdeki dönem inşa edeceğiz. Orada müthiş bir yaşam alanı olacak. Türkiye’de en iyi planlanan, en iyi projelendirilen marinayı yapacağız” dedi.

 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, SBB TV Youtube kanalında ‘Hedeflerimiz Yolunda’ programının konuğu oldu. Başkan Demir, SBB TV Moderatörü Neşe Kadan’ın gündeme dair sorularını yanıtladı.

 

‘20 YILDA YAPILAMAYACAK İŞLER YAPILDI’
Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonrasında Samsun’un kazanımlarını anlatan Başkan Demir “Samsun çok şey kazandı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, diğer milletvekillerimiz, Eski Ticaret Bakanı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Samsun Milletvekili Mehmet Muş’un da siyasetçilerimiz arasına katılmasıyla zaten çok güçlü olan siyasi organizasyonumuzun yeteneğini çok çok daha üst düzeye çıkarmıştır. Son 3-4 ayda bile 20 yılda yapılamayacak işler yapıldı. OSB’ler ve daha birçok alanda önemli mesafeler kat ettik. Şimdi Samsun her yıl ilave ilave katlayarak gidecek. Kırsal altyapıyı bitirdik, kentsel altyapı da çok ciddi mesafe kat ettik. Teknik kapasitemizle, enerji kapasitemizle ve vizyonumuzla Samsun önümüzdeki beş yıl bambaşka bir noktaya taşınacak” diye konuştu.

‘VATANDAŞLARIMIZIN KENDİNİ ÖZEL HİSSEDECEĞİ PROJELER YAPIYORUZ’
Şehir Kütüphanesi ve Yalı Kafe projesiyle ilgili bilgi veren Başkan Demir, “Kentte insanları nasıl mutlu kılacağımızın çabası içerisindeyiz. Vatandaşlarımızın kendini özel hissedeceği projeleri hayata geçirme gayretindeyiz. Samsun’un en kıymetli parselini Şehir Kütüphanesi projesi için kamulaştırdık. Şehir Kütüphaneleri kategorisinde dünyada 1’inci sırada olan bir kütüphane inşa ediyoruz. Bu projemiz ödül aldı. Sahilde Yalı Kafe’yi inşa ediyoruz. Özel bir tarım. Tarihi özellikte, çok fonksiyonel bir yapı. Her detayı özel olarak tasarlandı. Bu proje tamamlandığında iddia ediyorum Türkiye’de bu konseptteki tüm yatırımları gölgede bırakacak. Ve bu niteliğe kavuşmak için Türkiye’de çok sayıda yeni projeler gelişecek” şeklinde konuştu.

 

‘EN İYİ PLANLANAN MARİNAYI YAPACAĞIZ’
Marina projesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Başkan Demir, “Marsilya marinasından çok daha güzel, nitelikli bir proje onaylandı. Önümüzdeki dönem inşa edeceğiz. Ne olacak biliyor musunuz? Samsun bir Samsun daha olacak o projeyle birlikte. ‘Kıyıya zarar verecek’ eleştirileri var. Bu mümkün değil. Aksine kıyıya fayda sağlayan bir yapı. İki yıl simülasyonu sürdü. Orada her bir daire bugün 5 milyon ise 15 milyona çıkacak. Her dükkanın kirası 20 ise 80’e çıkacak. Orada müthiş bir yaşam alanı olacak. Türkiye’de en iyi planlanan, en iyi projelendirilen marinayı yapacağız” diye konuştu.

 

‘TÜKETTİĞİMİZ ENERJİYİ ÜRETMEK ZORUNDAYIZ’
“Yenilenebilir enerji kavramı en önem verdiğimiz konulardan biri” diyen Başkan Demir, sözlerine şöyle devam etti: “Tükettiğimiz enerjiyi üretmek zorundayız. Kullandığımız elektriğe ödediğimiz bedel yıllık 600 milyon liraları buluyor. Yapacağımız GES’ lerle mahsuplaşarak elektriğe bu rakamları ödemeyeceğiz. Ladik’te inşası olan proje tek başına kamunun en büyük projesi. 45 MW gücünde. 55 MW’ lık bir proje de yapacağız. Ama bunu Samsun’un dışında yapacağız. 55 MW’ lık projeyle kendi rekorumuzu da egale edeceğiz. 5-6 yıl sonra yıllık kazancımız 650 milyon lira. 5 yılda 3 milyar. Hedefimizi, nereye doğru yürüdüğümüzü görüyor musunuz? Samsun’da hep yatırıma ayrılacak rakamlar” dedi.

 

‘KARBON SALINIMINI SIFIRA İNDİREN İLK ŞEHİR OLACAĞIZ’
Ultra hızlı şarj özelliğine sahip lityum pilli yerli elektrikli otobüslerin toplu taşıma kullanılmasının önemine dikkat çeken Başkan Demir, “Tüm toplu taşımayı elektrikli otobüse dönüştüreceğiz. 20 tane aldık. 20 tane daha alacağız. Karbon salınımını sıfıra indiren ilk şehir olacağız. Bu bir hedef. Bu bir vizyon. Karbon salınımın sıfıra inmesi demek en temiz şehir demek. Toplu taşımayı en fazla kullanan şehirlerden biriyiz. Çünkü kaliteli güvenli ve fazla hat değiştirmeden yolculuk yapabilme stratejisini hayata geçirdik. Özellikle raylı sistemde artan bir yolcu yoğunluğu var. Biz yoğunluk nedeniyle 10 tramvayı daha alarak bu yoğunluğu azaltacağız” diye konuştu.

 

‘SÜMBÜL KONAĞI PROJESİ BENİ HEYECANLANDIRIYOR’
“Sizi en çok heyecanlandıran proje hangisi sorusuna” yanıt veren Başkan Demir, “Sümbül Konağı projesini çok önemsiyorum. Orada 10 katlı bir bina vardı. Onu kaldırdık. Çok güzel bir konak yapıyoruz. Karadeniz’in doğudan batıya tüm izlerini taşıyan bir yapı. Çok özel bir mimari. O proje beni gerçekten çok heyecanlandırıyor. Tamamlandığında o alana katacağı hava bambaşka olacak. Samsun’a katacağı imaj çok iyi olacak” dedi.

0 Yorum

Yorum Yap