• Samsun
  • Son Güncelleme 23:33

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!


Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, sosyal belediyecilik kavramını İnsani Hizmet Daire Başkanlığı ile bambaşka bir boyuta taşıyacaklarını belirterek “Tüm dünyaya örnek olacak bir model üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, SBB TV Youtube kanalında ‘Hedeflerimiz Yolunda’ programının konuğu oldu. Başkan Demir, SBB TV Genel Yayın Yönetmeni Neşe Kadan’ın sosyal belediyecilik çalışmalarına dair sorularını yanıtladı. Sosyal belediyecilik konusunda örnek çalışmalara imza attıklarını ifade eden Başkan Demir, “Türkiye’ye hatta dünyaya örnek olacak bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Sosyal hizmetler Daire Başkanlığımızın da ismini insani hizmet daire başkanlığı olarak değiştireceğiz. Bu konuda bir ankette yapacağız. Sosyal belediyecilik denilince sanki muhtaç olana hizmet olarak yorumlanıyor. Aslında öyle değil. Belediye 1 milyon 400 bin kişinin hayatına dokunmak zorunda” şeklinde konuştu.

‘İNSANA HİZMET BAMBAŞKA BİR DUYGU’

“İnsanlara hizmet bambaşka bir duygu” diyen Başkan Demir, “Ben herkese, toplumun her kesimine aynı hizmeti yapma çabasındayım. Ben bu şehre pozitif bir katkı sunmak durumundayım. Ben bu şehre sevgi ve saygı katma gayreti içindeyim. Sosyal belediyecilik çalışmalarımızı da bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz. Engelli vatandaşlarımızdan, yaşlılarımıza, ihtiyaç sahiplerinden kimsesizlere her vatandaşımızın yanında yer alıyoruz” diye konuştu.


Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir

‘YARALARIMIZI BİRLİKTE SARACAĞIZ’

Kahramanmaraş merkezli olan ve 11 ili etkileyen deprem felaketi sürecinde Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği rolü de anlatan Başkan Demir, “İlk saatlerde ekiplerimizi yola çıkardık. İtfaiye ekibimiz çok yoğun bir çalışmayla 19 kişiyi kurtarmayı başardı. SASKİ ekiplerimiz su temininden alt yapı sorunlarına kadar her anlamda insanımızın yanında oldu. Sıcak yemek, ekmek, temel ihtiyaç desteği noktasında da elimizden gelen çabayı ortaya koyduk. Tüm Samsun yaraları sarma adına büyük bir çaba gösterdi. Bunun içinde tüm Samsun’a çok teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız önderliğinde yaraları sarmak adına tüm ülkede büyük bir gayret var. Böyle yıkıcı bir afete bu kadar kısa sürede böyle topyekün bir müdahaleyi yapacak Türkiye dışında yapabilecek bir ülke yok. Bunu da ifade etmek zorundayım” dedi.

KADINLAR İÇİN NİTELİKLİ KURS HİZMETİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin merkezlerinde 52 branşta kadınlar için özel kurslar düzenlendiğini
dile getiren Başkan Demir, “Merkezlerimizde 4 bin 436 kadınımıza nitelikli eğitim verdik. 7 bin 600 kadınımızla gezi, etkinlik ve konferans programlarında bir araya geldik. Merkezlerimizin sayısını niteliklerini artırıyoruz. Atakum ilçemizde yeni bir merkez inşaatımız var. Jandarmanın hemen ilerisinde o bölgeye hitap edecek bir ‘Aile Yaşam Merkezi’ inşa ediyoruz. Eski Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi yeniden inşa ediyoruz bütün o mahalleye hizmet verecek bir Aile Yaşam Merkezi yapıyoruz. İhalesini Nisan ayında yapıyoruz. Torun, anne ve baba, dede ile ninenin bir arada olacağı bir merkez olacak. Hepsini kendine çekecek olan bir merkez. Bu konsepte Türkiye’de inşa edilmiş bir merkez şu anda yok. Orası 27 dönümlük bir alan ve İlkadım bölgesindeki bütün mahallelere hitap edecek” dedi.ENGELLİLERE ÖZEL HİZMET

Engelli vatandaşlarla ilgili verilen hizmetleri de anlatan Başkan Demir, “Hepimiz engeli olmaya adayız. Şuana kadar 7 bin 79 engelli vatandaşımıza ev ziyareti gerçekleştirdik. Arkadaşlarımız onları ziyaret ediyorlar dinliyorlar onlar için ne yapabileceğimizi orada tespit edip her noktada yanlarında oluyorlar. Mavi Işıklar Engelliler Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi’nde konaklattığımız engelli sayımız 6 bin 31 kişi. Yine 2 bin engelli kardeşimize psikolojik destek vermişiz. Bu desteklerin 1 seans olanı, 10 seans olanı da var. Asla onları yalnız bırakmıyoruz. Bin engelli vatandaşımıza da eğitim desteği veriyoruz. Bin 450 engelli kardeşimize de medikal destek veriyoruz” diye konuştu.

77 BİN KİŞİYE GIDA DESTEĞİ

77 bin kişiye gıda desteği verdiklerini söyleyen Başkan Demir, “Bu desteği bir defa verip bırakmıyoruz. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Ama bir konuda vatandaşlarımız bir muhtaçlık içine düşmüşse onu biz o halde bırakamayız. Ayrıca 5 bin 300 aileye yakacak yardımı yaptık ve yapıyoruz. Yakacak yardımı konusunda biz vatandaşlarımızı asla geri çevirmiyoruz. Bir de bizim tek kalan çeşitli vesilelerle barınma noktasında sıkıntı yaşayan vatandaşlarımız var. Bunu insanlar çok bilmez ama biz de kayıtları var. 220 vatandaşımıza geçici barınma hizmeti verdik, asla ohları sokakta bırakmıyoruz” dedi. 

‘YAŞLILARIMIZIN HER TÜRLÜ İHTİYACI KARŞILANIYOR’

 

Başkan Demir, ‘Yaşlı Bakım ve Sağlık Hizmetleri’ kapsamında 18 araç ve 70 personelle vatandaşlara hizmet verildiğini söyleyerek “Ev temizliği, sağlık hizmeti, kişisel bakım hizmeti, fizik tedavi hizmeti gibi ihtiyaçlarını gidermek için ekiplerimiz çalışıyorlar. Bu 70 personelimiz öyle bir özveri ile çalışıyorlar ki onlarla bir bağ kuruyorlar annesi babası yerlerine koyuyorlar. Ekiplerimiz onlarla tek tek ilgileniyorlar. Sıcak yemek götürüyoruz bunun yanında evlerinde yemek de yapıyoruz, diyetisyenlerimiz görev yapıyor sağlık durumlarına, tedavilerine göre beslenme planlarını yaptırıyoruz. Çamaşırhanemizde kıyafetlerini yıkayıp pırıl pırıl teslim ediyoruz. Evlerinde temizliklerini, kişisel bakımlarını yapıyoruz” şeklinde konuştu.


’23 BİN 800 GENCİN İHTİYACI KARŞILANDI’
 

Büyükşehir Belediyesi olarak 23 bin 800 öğrencinin ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında destek verdiklerini ifade eden Başkan Demir, “Ayrıca 2 bine yakın öğrencimize maddi olarak eğitim yardımı yapıyoruz. Bine yakın öğrencimize bizzat kıyafet desteği verdik. ‘Gençlik Hareketi’ projemiz kapsamında gençlerle bir araya geliyoruz. Türkiye’de böyle bir program uygulayan kamu kurumu ya da yerel yönetim yoktur. Gençlerimize ilçelerimizi gezdiriyoruz. Çok mutlu oluyorlar. Okumak, eğitim bu konuda iddia ediyorum bir tek Türkiye’de değil dünyada en iyi durumda olan şehir biz olacağız. Bir tek çocuklarımız için değil tüm halkı için bu böyle olacak. Samsun bir eğitim şehri iki üniversitemiz var orta öğretim kurumlarımız mükemmel. Atakum ilçesinde 29 bin metrekare alan üzerine Kütüphane projesini 500 milyon liraya ihale etti. KDV’si fiyat farkı bize 700 milyon liraları bulacak. Türkiye’nin en fonksiyonel hatta şehir kütüphanelerinde dünyadaki örneklerinin en iyisini yapıyoruz. Bunu Samsun’a kazandırıyoruz. Kütüphanemiz 7/24 açık olacak ve en az 4 çeşit çorba aralıksız burada ücretsiz olarak verilecek” dedi.

AMATÖR KÜLÜPLERE BÜYÜK DESTEK


Başkan Demir, amatör sporcuların ve spor kulüplerinin her zaman yanında olduklarını belirterek “Amatör spor kulüplerimize maddi destek sağlıyoruz. Bu yıl 1.5 milyon liralık bir destek verdik, 2024 yılında ise 2 milyon 225 bin lira nakdi destek vereceğiz. Hemen de fakını görmeye başladık. Sporcularımızda, kulüplerimizde bir heyecan oluşturdu”  diye konuştu.


 

 

 

0 Yorum

Yorum Yap