• Samsun
  • Son Güncelleme 19:08
Bakan Özer’den Samsun’a müjde Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Samsun’a ayrılan yatırım bütçesini 1 milyar 129 milyonluk ilaveyle 1 milyar 324 milyona çıkardıklarını açıkladı.

Samsun’a gelen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bir dizi ziyaret  ve toplantı programına katıldı. Bakan Özer ilk olarak, Samsun Valisi Zülkif Dağlı'yı ziyaret ederek Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı. Ardından valilikte düzenlenen İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Bakan Özer, eğitimde gelinen nokta ve kalitenin nasıl artırılabileceğini ayrıntılı olarak değerlendirdiklerini söyledi.
Bakanlığın, Samsun'da yeni eğitim binalarını yapma ve güçlendirme kapsamında yaklaşık 200 milyon liralık yatırımı bulunduğunu belirten Bakan Özer, "Bu yatırımı, 1 milyar 129 milyonluk yeni yatırımla 1 milyar 324 milyona çıkarmış olduk. Ciddi bir yatırımı, eğitim kalitesini artırmak adına Samsun'a kazandırmış oluyoruz" diye konuştu.
 

Bu kapsamda en büyük payın anaokullarına verildiğine dikkat çeken Bakan Özer, "Şu anda Samsun'da 43 anaokulu var. Bakanlık olarak en önem verdiğimiz yeni eğitim politikalarından biri, okul öncesi eğitime erişimi artırmak. Bunun için 3-5 yaş aralığındaki okullaşma oranını OECD ortalamalarına çıkarabilmek için 3 bin yeni anaokulu, 40 bin de yeni ana sınıfı yapacağız. Bu projeyi Sayın Cumhurbaşkanımız kamuoyuyla paylaştı. Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde yürütülüyor" dedi.

Samsun'a 36 yeni anaokulu yapacaklarını bildiren Bakan Özer, 6'sı özel eğitim anaokulu olacak okulların 2022'de tamamlanmasının planlandığını dile getirdi.

Böylece Samsun'daki anaokulu sayısının 79'a çıkacağını dile getiren Bakan Özer, "Yeni yaptığımız ilkokul ve ortaokulların içinde açacağımız anaokullarını buna dahil etmedik. Onlarla birlikte muhtemelen 80-90'ın üzerine çıkmış olacak. Yüzde 100 kapasiteyi artırmış olacağız" diye konuştu.


Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

Samsun'a özel eğitim kampüsü yapılacak
 

Bakan Özer, Samsun'a özel eğitim kampüsü yapma kararı da aldıklarını belirterek, "2022'de İstanbul'da 4, Ankara'da 2 yeni özel eğitim kampüsleri yapma kararı aldık. Bu kampüslerde özel eğitim anaokulları, özel eğitim uygulama okulları, özel eğitim destek okulu var. Ailelerin çocuklarını beklerken nitelikli zaman geçirecekleri mekanların olduğu, halk eğitim kursları aldıkları, çok güzel donatıların olduğu bir kampüs. En az 10 dönümlük arazide yapılacak özel eğitim kampüsünü Samsun'a da kazandırmış olacağız. Yaklaşık 100 milyonluk maliyetle Samsun'a özel eğitim kampüsünü, özel eğitim öğrencilerimize ve velilerin hizmetine sunmuş olacağız" şeklinde konuştu.
 

Samsun'a yeni 9 ilkokul ve ortaokul da kazandıracaklarını dile getiren Bakan Özer sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda Samsun'un hızlı şekilde çözmesi gereken konu, güçlendirme kapsamındaki okulların güçlendirmelerinin 2022 yılında tamamlanması. Bu kapsamda 500 milyonluk ödeneği, güçlendirmelerin 2022 yılında tamamlanması için Samsun'a tahsis etmiş bulunuyoruz. Okulların imkan ve farklılıklarının azaltılması, mevcut eğitim ortamının kaliteli hale getirilmesiyle ilgili 60 milyonluk büyük onarım ödeneğini de Samsun'a tahsis ettik.

Böylece eğitim yatırımlarını çok ciddi kapasite artırımıyla 1,3 milyarın üzerine çıkarmış oluyoruz. Umut ediyorum bu yatırımlarla tüm vatandaşlarımızın eğitimin tüm kademelerine erişimiyle ilgili sorunlar çözüldüğü gibi eğitimde nitelikli bir seviyeye Samsun'u kavuşturmuş olacağız. Daha önce Bafra ilçesine özel eğitim kampüsü yapma kararı almıştık. Bu kararı da realize edeceğiz. Öncelikle hayırseverlerimizle süreç başlayacak. Daha sonra Bakanlık olarak kampüsün nihayetlenip eğitim öğretime açılması için her türlü desteği sağlayacağız."

Köy okulları kullanıma sunulacak
 

Bakan Özer, Bakanlık olarak uzun zamandır üzerinde çalıştıkları köy okullarının rehabilitasyonu ve yeniden eğitim öğretime kazandırılmasıyla ilgili önemli bir adımı Samsun'dan başlattıklarını vurgulayarak "Tüm köy okullarını inceleyip, fizibilite çalışmasını yapıp, kütüphaneler, donatılarla zenginleştirip okul olarak kullanma imkanı varsa okul, değilse halk eğitim merkezleri yaparak köylerdeki vatandaşlarımıza talep etmiş oldukları her türlü kurs hizmeti sunulacak. Çok canlı mekanlara dönüştüreceğiz. Aynı zamanda yaz kamplarının olduğu spesifik alanlar da oluşturacağız. Bu, Bakanlık olarak uzun zamandır hayalimizdi. Bu hayalin pilot uygulamasını Samsun'dan başlatmış oluyoruz. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza çok teşekkür ediyorum. Projede ana paydaşımız Büyükşehir Başkanlığı olacak. Alınan kararların hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Toplantıya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu, MHP İl Başkanı Abdullah Karapıçak da katıldı.Bakan Özer, buradaki program sonrasında Canik ilçesinde bu yıl hizmet vermeye başlayan Cahit Zarifoğlu İlkokulu'nun açılışına katıldı. Bakan Özer, okulda yaptığı konuşmada, bir duruşu, bir tavrı bulunan, ülkeye dair güzel hikayesi olan Cahit Zarifoğlu'nun isminin verildiği okulun açılışına katılmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.Son 20 yılda eğitimde inanılmaz dönüşüm yaşandığını kaydeden Bakan Özer, “Okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, yükseköğretimdeki okullaşma oranlarımız ilk defa gelişmiş ülkelerin oranlarına son 20 yılda ulaştı. Bazı rakamlar vererek bu durumu somutlaştırmakta fayda var. Okul öncesi 5 yaş okullaşma oranlarımız 2000'li yıllarda yüzde 14 iken, bugün yüzde 90'a çıktı. Ortaöğretimde bu oranlar yüzde 44'ten yüzde 90'a çıktı. Daha önce lise zamanında 2 öğrenciden biri zor şekilde okula erişebilirken, bugün herkes rahatlıkla erişebiliyor. Yükseköğretimde net okullaşma oranı yüzde 14'lerden yüzde 49 seviyelerine ulaştı. Yani tüm eğitim kademelerinde okullaşma oranları inanılmaz derecede arttı” diye konuştu.Eğitim seferberliğinin bir diğer başarısının da demokratik bir eğitim sistemi inşa etmek olduğunu ifade eden Bakan Özer, "Hatırlayın, bu ülkede başörtülüler eğitime erişemiyordu, yükseköğretime ulaşmak için yurt dışına gidiyordu. O gün anayasal hakkı olan eğitime erişmesine engel olunan kadınlar hakkında konuşmayanların bugün kadına şiddetle ilgili konuşmaya hakları yoktur. Katsayı adaletsizliği 1999 yılında uygulamaya girerek bu ülkede eğitim sistematiğini dengelerini altüst etti. Din öğretimini alt üst etti, mesleki eğitimi alt süt etti. Bakanlık ve hükümetlerimiz bu hasarı telafi edebilmek ne kadar kaynak harcadı, dünya kadar efor sarf etti. Yeni yeni son yıllarda bu etkilerin maliyetlerini hasarlarını telafi edebildi. Bugün uğraştığımız çoğu problem, geçmişteki yanlış eğitim politikalarının üretmiş olduğu sorunlardır” dedi. Konuşmaların ardından okulun açılış kurdelesi kesildi.Bakan Özer, daha sonra Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’i makamında ziyaret etti. Burada Başkan Demir’den kentte gerçekleştirilen ve yapılması planlanan projelerle ilgili bilgi aldı.Ardından AK Parti İl Başkanlığı'na ziyaret gerçekleştiren Bakan Özer, ziyaret sonrasında kentten ayrıldı.

Yorum Yap