• Samsun
  • Son Güncelleme 05:56
Aşı yaptırmayana 20 bin lira ceza Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, 2022 Yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri kontrolü Programı kapsamında 1 Ocak 2022 tarihinde Sığırlarda Nodüler Ekzantemi Aşılama Programı (Sığır Çiçek Aşılama) başladığını belirtti.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, yaptığı yazılı açıklama ile 2022 Yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri kontrolü Programı kapsamında 1 Ocak 2022 tarihinde Sığırlarda Nodüler Ekzantemi Aşılama Programı (Sığır Çiçek Aşılama) başladığını duyurdu.

Sağlam, Sığır Çiçek Aşılama Programı boyunca 3 aylıktan büyük tüm sığırların LSD (Çiçek) hastalığına karşı aşılanacaklarını söyleyerek “Sığırların Nodüler Ekzantem Hastalığı büyükbaş hayvanlara sinekler ile bulaşan, deride nodül ve yumrularla karakterize olurken et ve süt veriminde azalma, damızlık değerinde düşme ile beraber ekonomik kayıplara neden olan, ihbarı mecburi olan bir hastalıktır” diye konuştu.

Hastalıkla mücadelenin en etkin korunma yolunun aşılama ve sinekler ile mücadele olduğunu dile getiren Sağlam,  “Büyükbaş hayvan sevklerinde Veteriner Sağlık Raporu almak için Şap aşısı ile beraber Sığır Çiçek Aşısı Şartı aranacağından yetiştiricilerimizin mutlaka çiçek aşısı yaptırmaları gerekmektedir.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 4. maddesi gereğince; Yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup, aksi hareket edenler hakkında ilgili kanuna muhalefetten 2022 yılı için 20.706 TL idari para cezası verilmesi hükmü mevcuttur. Şap ve LSD Aşısı uygulanmamış hayvanların sevklerine müsaade edilmeyecek olup, veteriner sağlık raporu tanzim edilmeyecektir” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Aşılama Programı;  İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından yürütülecektir. Üreticilerimizin mutlaka hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir. Yetiştiricilerimizin LSD Aşılama Programına göstereceği yoğun ilgi, İlimizde LSD Hastalığı ile mücadelemizi kolaylaştıracaktır. Hayvan sahiplerine ve ilgililere önemle duyurulur.”

Yorum Yap