SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 22:02
Ana Arı Üretim Merkezi, faaliyete geçti Görseli
SAMSUN

Ana Arı Üretim Merkezi, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından faaliyete alındı.

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Ana Arı Üretim Merkezi Samsun'un Bafra ilçesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından projelendirilerek Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına (DOKAP) sunulan ve kabul edilen projesi ile hayata geçirildi. İl Müdürü İbrahim Sağlam, Samsun Arıcılar Birliği Başkanı Rasim Kaplan, Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Güreş, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Rukiye Pınar
ve projede görevli personel tarafından gerçekleştirilen ziyarette konuşarak şunları söyledi:"
Arıcılığın ileri düzeylere taşınmasında, yeni gelir kaynakları oluşmasında önemli yere sahip olan Ana Arı Yetiştiriciliğinin arıcılarımız tarafından bilinmesi ve yaygınlaştırılması önemlidir. Ticari alanda arıcılığın yapılabilmesi; sağlıklı, verimli ve genç ana arılarla çalışmaya bağlıdır. Ana arı üretimimizse, Ülkemiz gereksiniminin ancak % 5’ini karşılayacak düzeydedir. Bu açığı kapatmak amacıyla İl Müdürlüğümüz tarafından 16.06.2020 tarihinde Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Ana Arı Üretim Projesi imzalanmış ve İlimiz Arı yetiştiricileri Birliği tarafından Bafra ilçemiz Ağıllar mevkiinde faaliyete başlamıştır. 

Proje için 250 ana arı ile birlikte üretim için gerekli olan alet ekipman ve makine alımı yapılmıştır. Proje kapsamında üretilecek ana arılar ilimiz üreticilerine dağıtılarak damızlık olarak kullanmaları sağlanacaktır. Böylece kendi ana arılarını üretmeye başlayacaklardır. Projemizin maliyeti 458.816,42 Tl’dir. Bafra ilçemizin değerine değer katan Ana Arı Üretim Merkezimiz İlimize, üreticimize hayırlı olsun.” 

 

Yorum Yap