• Samsun
  • Son Güncelleme 16:55
68 bin 800 öğrenciye yüzme ve tırmanış eğitimi verildi Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun'da 2014 yılında başlayan ‘Geleceğe Kulaç Atıyoruz’ isimli proje kapsamında 64 bin öğrenci yüzme öğrenirken, ‘Zirvede Ben de Varım’ projesiyle tırmanış ve dağcılık konusunda 4 bin 800 öğrenciye eğitim verildi.

Samsun Valiliği himayesinde, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün ortaklığıyla yürütülen ‘Geleceğe Kulaç Atıyoruz’ ve ‘Zirvede Ben de Varım’ projelerinin açılış programı gerçekleştirildi.

Canik Olimpik Yüzme Havuzu’nda düzenlenen törene Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit ile öğrenciler ve öğretmenler katıldı.Düzenlenen programda konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, sosyal ve sportif anlamda büyük bir ivme kazandıran projelerin çocukların bedenen, zihnen ve sosyal anlamda gelişmelerine katkıda bulunmayı amaçladığını belirterek “Bu bakış açısıyla oluşturulan 'Zirvede Bende Varım' projesiyle 2 yılda toplam 4 bin 800 risk grubu öğrencimize eğitim verdik. Gençlerimiz ve çocuklarımız onları olumsuz şekilde etkileyen tutum ve davranışlardan sporun birleştirici dostluğu ve dayanışmayı sağlayan gücüyle korunmuş oldular. 2014 yılından bu yana sürdürülmekte olan 'Geleceğe Kulaç Atıyoruz' projesiyle 64 bin öğrencimizin sporla tanışmasına vesile olduk” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de yaptığı konuşmada sporun hem fiziksel hem ruhsal hem de duygu dünyası olarak gençlere çok büyük katkısı olduğunu belirterek "Geleceğe Kulaç Atıyoruz ve Zirvede Ben de Varım projeleri Türkiye'de en geniş Samsun'da icra ediliyor. 17 ilçede gençlerimiz, çocuklarımız bu havuzlara taşınıyor. Çok önemli bir projenin tekrar açılışını yapıyoruz.

Yetenek varsa da bu yaşlarda ortaya çıkıyor. 6 tane milli takıma yüzmede öğrenci vermişiz. Bu projeden çıktı. Yine dağcılık konusunda 20'ye yakın başarılı gençlerimiz oldu. Bu program dolayısıyla ifade edeyim Gençlik ve Spor Bakanlığımızın talimat ve katkılarıyla Spor Toto da maddi katkı sağlıyor. Şu anda 3 tane nizami futbol sahası yapıyoruz. Onun Türkiye'nin en iyi spor salonunu yapıyoruz. İçinde yüzme havuzu da var. Üniversitemize yine bir spor salonu yapacağız" diye konuştu.Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı ise, çocukların yüzme öğrenek kendilerini daha iyi yetiştirmelerini sağlamak için bu çalışmaların gerçekleştirildiğini söyleyerek “Geleceğin projesi, ülkemiz için, gençlerimiz ve çocuklarımız için son derece önemli. ‘Yüzmeyi Bilmeyen Kalmasın’ projesi Gençlik ve Spor Bakanlığının son derece önem verdiği bir proje. Şimdiye kadar Samsun ilimiz de 2014 yılında başlayan proje de Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ortaklığıyla 64 bin çocuğumuza yüzme dersi verilmiştir. Bu azımsanmayacak bir rakam. Bu yıl da 13 bin hedefimiz var" dedi.
Konuşmaların ardından sporcular yüzme ve tırmanış konusunda becerilerini protokol önünde sergiledi.


 

Yorum Yap