SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 11:34
6 İlde Şiddet Mağduru Destek Merkezi Açıldı Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun’un da aralarında bulunduğu 6 ilde şiddet mağduru destek merkezi açıldı

 Türkiye'de Adalete Erişim için Adli Yardım Uygulamalarının Geliştirilmesine Destek Projesi kurulan Şiddet Mağduru Destek Merkezleri törenle açıldı. Törene Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanı Ramazan Gürkan, TBB Başkanı Erinç Sağkan, İsveç'in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström, UNDP temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Gürkan, kadına yönelik şiddetin, tüm dünyada çözülmesi gereken sorunların başında geldiğini ifade etti. Şiddetin, toplumun sadece bir kesimini değil, aile ve çocuklar başta olmak üzere toplumdaki herkesi etkilediğini kaydeden Gürkan, bunun sosyal dokuyu da ciddi şekilde etkilediğini dile getirdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, "Amasız ve fakatsız şiddete karşı sıfır tolerans" sözlerini anımsatan Gürkan, bu yaklaşımla şiddetle mücadelenin devam ettiğini ve bütüncül bir yaklaşım ortaya konulduğunu kaydederek, "Birlikte ve beraber önemli adımlar attık, atmaya da devam edeceğiz." dedi.

"Şiddet kültürü adaletsizlik ve eşitsizlik duygularından besleniyor"

TBB Başkanı Sağkan da merkezlerin açılmasıyla, ulaşılabilen mağdurlara destek sunma imkanı buldukları için mutlu olduğunu dile getirdi.

Şiddetle mücadelenin, bu konuda tutarlı bir kültürün oluşmasıyla mümkün olacağını söyleyen Sağkan, "Şiddet kültürü bir taraftan iktidar ve güç gösterisinden olduğu kadar bir taraftan da adaletsizlik ve eşitsizlik duygularından besleniyor." ifadelerini kullandı.

Açılan merkezlerin Ankara Barosu bünyesindeki Gelincik Merkezleri örnek alınarak oluşturulduğunu anlatan Sağkan, bu merkezlerde şiddet mağdurlarının şiddet sarmalından kurtulmaları için çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti.

Sağkan, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda panzehrin İstanbul Sözleşmesi olduğunu savundu.

Konuşmaların ardından Antalya, Balıkesir, Denizli, Mardin, Rize ve Samsun'da kurulan Şiddet Mağduru Destek Merkezleri'ne bağlanılarak açılış kurdelesi kesildi.

Yorum Yap