• Samsun
  • Son Güncelleme 22:54
Tükenmişlik Sendromu çağın sorunu Görseli
SAĞLIK

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Tükenmişlik Sendromu “çağın sorunu” diyen Psikolog Anıl Özcan, “Özellikle mükemmeliyetçi kişilik yapısına sahip olanlar, sorumlulukları olması gerektiğinden fazla olanlar, ev, iş ve sosyal ortamda yoğun temposu olan kişiler bu durum ile daha fazla karşı karşıya kalabilirler” dedi.

Tükenmişlik sendromu yaşayan bireylerin genellikle aile hayatlarında, sosyal hayatlarında ve iş hayatlarında bozulmalar yaşayabileceğini dile getiren Psk. Özcan, bu sendromu ekonomik sıkıntılar içinde olanlar, kariyer sorunları yaşayanlar, hasta biriyle ilgilenenler, yeni doğmuş bir bebeğin bakımını tek başına üstlenenler, yoğun iş stresi yaşayanlar ve en yakın örneği olan pandemi nedeniyle sağlık personellerinde görmenin mümkün olduğunu ifade etti.

Psikolog Anıl Özcan, tükenmişlik sendromu yaşayan kişilerde kronik yorgunluk, baş ağrısı, sırt ağrısı, karın ağrısı, sindirim sisteminde bozulmalar, dikkat süresinin kısalması, uyku düzeninde bozulmalar, yeme düzeninde bozulmalar, bitkinlik, sürekli olumsuz düşüncelere kapılma, unutkanlık, umutsuzluk, isteksizlik, karamsarlık ve tıbbi nedenle açıklanamayan cilt ve mide sorunları gibi psikolojik ve fiziksel belirtiler görülebildiğini belirtti.

tükenmişlik sendromu
Psikolog Anıl Özcan. (Fotoğrafta)

“Hobiler edinmeye çalışın”

Belirtilerin ilk zamanlarda hafif seyretse de zaman geçtikçe kendini çok şiddetli bir şekilde gösterdiğinin altını çizen Psk. Özcan, “Bu da hastaların belirtileri dikkate almamasına ve sendromun erken teşhisini zorlaştırmaktadır.

Erken teşhis konulan hastalarda daha rahat ve çabuk şekilde iyileşmeler görülebilmektedir. Tükenmişlik sendromunun çok ilerlemediği durumlarda kişi hayatında bir takım düzenlemeler ve değişiklikler yaparak sendromun ortaya çıkan ilk belirtilerini ortadan kaldırabilir.

Bunlar düzenli olarak egzersiz yapmak, iyi bir uyku düzeni oluşturmak, dengeli beslenmek, hobi edinmek ve gün içerisinde yaşanan stresi yönetebilmek için kendimize zaman ayırarak küçük molalara ve rutinlere sahip olmaktır” ifadelerini kullandı.

 Görseli Türkiye’de ilk ve tek olan müzede, 200 yıllık sağlık yolculuğu

Psikolojik destek alınabilir

Tükenmişlik sendromunda psikolojik destek almanın önemini vurgulayan Psk. Özcan, “Tükenmişlik sendromu belirtilerinin erken ya da geç dönemlerde kişinin fark etmesi halinde alanında uzman kişiler tarafından profesyonel psikolojik desteğe başvurulması sürecin atlatılmasında ciddi öneme sahiptir.

Bu hastalık zamanla kendi kendine geçmeyebilir ve tedavi edilmediği durumlarda kalp hastalığı, diyabet, depresyon, kaygı gibi ciddi psikolojik ve fiziksel hastalıklara yol açabilir” dedi.

Yorum Yap