• Samsun
  • Son Güncelleme 09:12
Samsun ikinci doz aşıda ‘Mavi’yi hedefliyor Görseli
SAĞLIK

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun ikinci doz aşı oranını yüzde 75’e çıkararak ‘Mavi’ kategoride yer almak istiyor.

Yürütülen aşı çalışmaları ve ilçelerin aşı oranları hakkında bilgi veren  İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Kış aylarında yaşanabilecek Kovid-19 kaynaklı hastane yatışlarının önüne geçmemiz için aşılarımızı tamamlamamız gerekiyor.

Bu nedenle Samsun olarak artık aşıda hedefimizi yeniliyoruz. Birinci dozda yüzde 75 aşılama oranını geçerek mavi renge zaten ulaşmıştık.

Hedef yüzde 75

Artık hedefimiz ikinci dozda yüzde 66 olan oranımızı yüzde 75’e yükselterek ilimizi maviye taşımak. Samsun olarak bunu el birliğiyle başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

6 Eylül Pazartesi günü itibarıyla Kovid-19’la mücadelede yeni bir sürece girdiklerini belirten Oruç, “Bu tarih itibarıyla okullarımızda yüz yüze eğitim başladı.

Ayrıca aşı sürecini henüz tamamlamamış veya hastalığı geçirmemiş 18 yaş üstü vatandaşlarımız için birçok noktada negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu uygulaması yürürlüğe girdi.

Toplumsal sağlığımızın korunması için yürütülen bu süreci, bir zorunluluk olarak değil, sağlığımızı korumak için bize sunulan bir imkân olarak görüp fırsata çevirmemiz, kış döneminde hasta sayılarımızın yeniden artmaması için büyük önem arz ediyor.


Samsun ikinci doz için hedefini 'Mavi' olarak belirledi.

Samsun ikinci doz için ısrarcı

Şu ana kadar vaka sayılarımız artsa da bu artış, aşının koruyuculuğu sayesinde, vaka artış oranında hastane ya da yoğun bakım yatışına dönüşmedi.

Ancak veriler bize özellikle şubat, mart, nisan aylarında tek doz ya da iki doz Sinovac aşısı olan, hakları olduğu halde ikinci ve üçüncü doz tamamlama aşılarını yaptırmayan vatandaşlarımızda aşının koruyucu gücünün artık azalmaya başladığını ve bu kişilerde daha çok hastane yatışı görüldüğünü gösteriyor.

Yani aşısını erteleyen vatandaşlarımız süratle aşının koruyucu alanının dışına çıkıyor. Aşısını erteleyen binlerce vatandaşımızın olduğu bu tabloda, kış aylarında yaşanabilecek Kovid-19 kaynaklı hastane yatışlarının önüne geçmemiz için aşılarımızı tamamlamamız gerekiyor. Bunu engellemek için aşısını erteleyen vatandaşlarımızın aşılarını yaptırmasını ve ilçelerimizin aşıda ortak hareket etmesini sağlamalıyız.

Çevremizde aşısını yaptırmayanları ikna etmeliyiz. Çocuklarımız online eğitimden sıkıldı. Tabletle dost olmaktan yoruldu. Okulunu özleyen, arkadaşlarını özleyen çocuklarımıza bunu borçluyuz.


İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç.

Maske mesafe hijyen

Lütfen hiç vakit kaybetmeden evimize en yakın aşı merkezine başvurarak, mutlaka aşımızı yaptıralım. Rahatça sinema, konser gibi sosyal etkinliklerimize katılıp, şehirlerarası seyahatlerimizi daha kolay planlayalım.

Maske, mesafe, el hijyeni kurallarına daha çok dikkat edelim. Bugünden itibaren haftalık olarak tüm vatandaşlarımızın bilgilenmesi için 18 yaş üstü hedef nüfusa göre ikinci doz aşı renk haritalarımızı sosyal medya adreslerimizden yayınlamaya başlıyoruz.

Tüm ilçelerimiz yaşadıkları yerdeki durumu haftalık olarak yayınlayacağımız bu tablolardan takip edebilirler. İnşallah hepimizin göstereceği ortak çabayla, virüs gücünü daha hızla kaybedecek ve önümüzdeki aydınlık günlere, daha kolay ulaşacağız. 

Samsun olarak bunu el birliğiyle başarabileceğimize inanıyorum. Tüm vatandaşlarımızı aşılarını yaptırmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap