• Samsun
  • Son Güncelleme 06:36
Kovid-19 tüberküloz ölümlerini artırdı Görseli
SAĞLIK

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Dünya genelinde 2022 yılının başından itibaren Kovid- 19’dan kaynaklı ölüm sayısının 5 milyonu aştığı ifade ediliyor. Türkiye’de ise bu sayı resmi kayıtlara göre 80 bini aşmış durumda.

Altınbaş Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu, Öğr. Gör. Merve Zıvalı, 5-11 Ocak Dünya Verem Savaş haftası olduğunu hatırlatarak, Kovid- 19 pandemisinin, tüberküloz hastaların tedavi süreçlerini etkilediğini ve tüberküloz ölümlerinde artış yaşandığına dikkat çekti. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2020 verilerine göre sadece tüberkülozdan ölenlerin sayısının 1,5 milyon olduğunu ifade etti.

Öğr. Gör. Merve Zıvalı, tüberkülozu aktif geçiren bir bireyin ek olarak Kovid–19’a yakalanması ile hastalığın seyrinin daha ağır seyretmesine neden olabileceğini belirtti.

Tüberküloz kaynaklı ölümler, son 10 yıl içinde ilk defa artış gösterdi…

Merve Zıvalı, pandeminin ülkede çok yüksek oranlarda görülmesinin, sağlık sektörüne yeteri kadar ekonomik katkı sağlanamaması birçok hastalık gibi tüberkülozun tedavisinde de gecikmelere ve hatta yetersiz tedavilere neden olduğunu dile getirdi.

Sağlık sistemi kaynaklarının ve çalışanlarının Kovid-19 hastalarına yoğunlaşması ile hastaların izolasyon ve kısıtlamalar nedeniyle sağlık sistemine erişemediğine dikkat çekerek, diğer hastalıkların teşhis ve tedavilerinin gecikmesine yol açtığına işaret etti. Zıvalı, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19 ile mücadelenin sağlık sisteminde oluşturduğu boşluk nedeniyle dünyada tüberküloz kaynaklı ölümlerin son 10 yıl içinde ilk defa artış gösterdiğini ifade ediyor.” dedi.


Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu, Öğr. Gör. Merve Zıvalı

Merve Zıvalı, ayrıca Türk Toraks Derneği’nin yaptığı açıklamaya da atıfta bulunarak, Kovid-19 salgınının, tüberküloz hastalarına ulaşılmasını ve tedavisini etkilediğini, buna bağlı olarak da tedavilerde aksaklıklara neden olduğunu söyledi. Buna göre, Dünya genelinde Tüberküloz tanı ve tedavisinde %20 civarında düşüş meydana geldiği ifade ediliyor diyerek mevcut durumun altını çizdi.

“Yataklı servislerin ve polikliniklerin yükü hafifletilmeli”

Pandemilerin sağlık sistemine ek yük oluşturmasının beklenen bir durum olduğunu anlatan Merve Zıvalı, “Kronik hastalığı olanlar ya da farklı sağlık problemleri olanlar maalesef sağlık sistemine erişimde sorun yaşıyor. Hatta ölüm oranları artıyor” dedi. Hastanelerde acilen, yataklı servislerin ve polikliniklerin iş yükünün azaltılması gerektiğini belirten Merve Zıvalı, pandemi ile mücadelede koruyucu sağlık hizmetlerinin, aşılama ve korunma tedbirlerine uyularak saha merkezli yapılmasını önerdi. Vatandaşların da tüm tedbirlere uyarak, Covid’den korunmasının da sağlık sisteminin yükünün hafifletilmesine katkıda bulunmasının önemini vurguladı.

“Öksürme, hapşırma hatta konuşma ile bile bulaşıyor”

Tüberküloz öksürme, hapşırma veya konuşma ile havaya karışan basillerin solunum yolu ile sağlıklı bir insanın akciğerlerine ulaşması ile bulaştığını belirten Merve Zıvalı, özellikle HIV taşıyan, yetersiz beslenen, şeker hastası ve hatta sigara içen bireylerin bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu tüberküloz olma riskinin artığını söyledi. Bakterinin kan dolaşımı ve damar yoluyla böbrekler, omurga ve beyin gibi vücudun diğer organlarına da yayılabildiğini anlattı. Hastaların, iyi tedavi edilmemesi sonucu ise akciğer kanseri olma ihtimallerinin de yükseldiğini, oluşan akciğer hasarı sonucu Covıd- 19 hastalığını da daha ağır geçirmelerine ve hatta ölüme neden olabileceği hatırlatmasında bulundu.

Bu belirtilere dikkat...

Hastalığın belirtileri hakkında da bilgi veren Merve Zıvalı, “Üç haftadan daha fazla devam eden öksürük, kanlı öksürme, göğüs ağrısı, nefes alma sırasında ağrı, yorgunluk, halsizlik, ateş, gece terlemeleri, titreme nöbetleri, istem dışı kilo kaybı, iştahsızlık vb yaşıyorsanız acilen doktorunuza başvurun” uyarısında bulundu.

Yorum Yap