• Samsun
  • Son Güncelleme 20:23
Japon bilim insanı oruç tutmanın faydasını bilimsel olarak kanıtladı Görseli
SAĞLIK

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Nobel ödüllü Japon bilim insanı Yoshinori Oshumi, oruç tutmanın sağlığa faydasını bilimsel olarak ispat etti.
 

Hücrelerin kendi kendini sindirmesi olarak bilinen otofaji alanındaki çalışmaları nedeniyle 2016'da İsveç Nobel Vakfı tarafından, Nobel Ödülü verilen Japon bilim insanı Yoshinori Oshumi, yaptığı çalışma oruç tutmanın insan sağlığı üzerine olan olumlu etkisini bilimsel olarak kanıtladı.

Daha sağlıklı ve dinç bir yaşamın sırrı olarak yaşlı hücrelerin yenilenmesini gösteren Japon bilim insanı Yoshinori Ohsumi, bunun en doğru yolunun ise oruçla mümkün olduğunu ortaya koydu.

Tezini ‘otofaji’ adını verdiği kuramıyla savunan bilim insanı Ohsumi, “3 günlük oruçtan sonra vücudun bağışıklık mekanizması yeni akyuvar oluşumunu sağlıyor, vücut bağışıklık sistemini tamamıyla yeniliyor. Bu konuda Müslümanların orucu adeta bir yenilenme programı olarak karşımıza çıkıyor. Hücreler bize benzemeseler bile bazı durumlarda aynı insanlar gibi hareket ediyorlar. Çöplerini özel torbalara dolduruyorlar (otofagozomlar), ve konteynerlere depoluyorlar (lizozomlar). En kirli olanları yok edilip sindiriliyor, bazıları da yeniden dönüştürülerek enerji üretiminde kullanılıyor” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Böylece erken yaşlanmanın önü tıkanıyor. Otofaji, vücut stres altındayken, oruç tutarken ya da açlık sırasında çok fazla çalışıyor. Hücre, enerji üretimini kendi iç imkanlarını kullanarak yapmaya çalışıyor ve tabii ki ilk olarak çöpünü ve patojen bakterileri sindirerek temizliğe başlıyor.”

Ohsumi, ‘Otofaji’ sürecinde belli bir süreklilik olmazsa, parkinson hastalığı, diyabet ve kanser hastalığının kaçınılmaz olabileceğini ifade ederek “Yılda bir ay kadar bir süre ara vermeden aç kalmanın harikulade bir tasarım olduğunu söyleyebilirim. İslam'ın, hastalıkların ciddiyetini otomatik olarak ortadan kaldıran bir sağlık programı var” diye konuştu.

 

 

Yorum Yap