• Samsun
  • Son Güncelleme 18:33
Hızlı Yemek Obezite Sebebi Görseli
SAĞLIK

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Yemeği Hızlı Yemek Kalori Alımını Artırıyor, Obezite Riskini Yükseltiyor
Hızlı yenilen yemeğin sindirim sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Akif Öztürk, obezite riskinin de arttığını söyledi.
Yemeği hızlı yemek, sindirim sağlığını olumsuz etkileyen yanlış alışkanlıklardan biri…Lokmalarını yeteri kadar çiğnemeden yutanlar, çeşitli hastalıklar ile karşı karşıya kalabiliyor…


Obezite ise, yarattığı ve yaratabileceği sağlık sorunları nedeniyle bugün dünyadaki en önemli sağlık sorunlarının başında geliyor.
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Akif Öztürk, 2020 yılında yapılan bilimsel bir çalışmada hızlı yemek yiyenlerin yavaş yiyenlere oranla doymak için daha çok besin tükettiklerini ortaya çıkardığını söyledi.


Hollandalı bilim insanları tarafından 60 gönüllü üzerinde yapılan ve 2020 yılında sonuçları ‘American Jounal of Clinical Nutrition’ dergisinde yayınlanan çalışmaya göre; yeme hızı ne kadar azalır, çiğneme ne kadar uzarsa doyma hissi de bir o kadar az gıdayla sağlanabiliyor.
“Hızlı yemek yiyenlerde daha fazla miktarda besin alımı daha fazla kalori alımı demektir”
Uzm. Dr. Mehmet Akif Öztürk’ün verdiği bilgiye göre hızlı yemek yiyen insanlar, yavaş yiyenlere oranla daha fazla obezite riskine sahip.
“Çiğneme süresinin lokma başına en az 15 saniye olacak şekilde ayarlanmasını öneririm”
Daha yavaş yemek yemenin tokluk hormonu seviyelerini artırabileceği, daha çabuk tok hissetmeye yardımcı olabileceği ayrıca kalori alımını azaltabileceği uyarılarında bulunan Öztürk, hızlı yemek yeme davranışını değiştirmenin mümkün olduğunu da söyledi.
 

Yorum Yap