• Samsun
  • Son Güncelleme 06:51
Beyin zorlandıkça gelişiyor Görseli
SAĞLIK

Nöroloji Uzmanı Dr. Didem Er, ”Beyin zorlanma ve zorlu aktiviteler ile kendini geliştirir. Yani beyni daha sağlıklı yapmak istiyorsak biraz zorlayacak konfor alanından çıkarmak gerekir" dedi.

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Medicana Samsun Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Didem Er oruç tutmanın beyin sağlığın faydaları hakkında bilgiler verdi. "Yapılan bilimsel araştırmalar, çeşitli sürelerle oruç tutmanın beyinde 'sinir gelişim faktörü' ve 'beyin kaynaklı sinir büyütme faktörü' olarak bilinen haberci moleküllerin salgılanmasını artırdığını gösteriyor" diyen Dr.Er şunları söyledi:
"Bu maddeler, beynimizi hem yeni sinir hücreleri üretmeye zorluyor, hem de beynimizin enerji kullanımını çok daha etkin bir seviyeye çıkarıyor. Böylece, sürekli tok gezen insanlara göre, arada bir açlık deneyimleyen, yahut iyice acıkmadan yemek yememe alışkanlığı olanlar, sinir-yıkıcı hastalıklara yakalanma açısından çok daha dirençli oluyor. Oruç başladıktan iki üç hafta sonra kan basın­cı, kolesterol, trigliserit se­viyesi, vücut ağırlığı ve yağ yüzdesi azalır. Bunlar bizi hem damar sertliği, inme (felç) ve kalp krizi gibi kalp ve damar hastalıklarından korur; hem de beynimize besin ve oksijen akışını iyileştirir. İltihaplanma, birçok beyin hastalığında rol oynar. Oruç tutmak iltihap­lanmayı azaltır. Oruç aynı zamanda bağışıklığın güçlendirir. Lökosit dediğimiz savaş hücrelerimizin yenilerinin yapılmasını sağlar. İngiltere’de yapılan bir çalışmaya göre, oruç tutmak zihin gücünü artırabilir. Oruç tutanlarda iştahı artıran bir mide hormonunun, yeni beyin hücrelerinin büyümesinde ve bu hücrelerin yaşlanmaya karşı korunmasında önemli rol oynadığı yönünde yeni bilimsel veriler elde edildi. Bu veriler, oruç tutan insanların, oruç tutarken neden kendilerini zihinsel olarak yenilenmiş gibi hissettiklerini açıklayabilir.Oruç ruh sağlığı için de çok önemlidir. Araştır­malar, oruç tutmanın duy­gusal refahı artırdığını ve depresyonu iyileştirdiğini göstermektedir.”

Yorum Yap