• Samsun
  • Son Güncelleme 19:50
Baş Ağrısı İle İlgili Dikkat Çeken Araştırma Görseli
SAĞLIK

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Baş Ağrısı Yaşayanların Oranı %52

Yapılan bir araştırma, dünya nüfusunun yüzde 52’sinin her yıl baş ağrılarından etkilendiğini ortaya koydu. Verilere göre küresel nüfusun yüzde 14’ü, migren hastası.

bas ağrısı tedavisi - tedavi- bilim-

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, baş ağrısının küresel yaygınlığını tahmin etmek için 1961 ile 2020 yılları arasındaki 357 yayını inceledi.

Independent'in haberine göre bilim insanları, küresel nüfusun yüzde 52'sinin her yıl baş ağrılarından etkilendiğini, yüzde 14'ünün ise migren hastası olduğunu söyledi.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Yaşayanların Oranı %26

İnceleme sonucunda, bildirilen baş ağrısı vakalarının yüzde 26'sının gerilim tipi baş ağrısı olduğu belirlendi. Yüzde 4,6'sının ise ayda 15 veya daha fazla gün boyunca baş ağrısı çektiği belirlendi.

Her Yüz Kişiden 14’ü Migren Hastası

Ayrıca araştırmada, dünya nüfusunun yüzde 52'sinin her yıl baş ağrısı yaşadığı, her yüz kişiden 14'ünün ise migren hastası olduğu aktarıldı.

Ağrıların Yüzde 7’si Migren Kaynaklı

Dünya nüfusunun yüzde 15,8'inin her gün baş ağrısı çektiği ve bunun yüzde 7'sinin migren kaynaklı olduğu kaydedildi. Kadınlarda erkeklere göre daha yaygın Baş ağrısının kadınlarda erkeklere göre daha yaygın olduğu bildirilen araştırmada, migrenin erkeklerde yüzde 8,6; kadınlarda ise yüzde 17 oranında görüldüğü bildirildi. Ayda 15 gün veya daha fazla baş ağrısı çekme oranının ise erkeklerde yüzde 2,9 iken kadınlarda yüzde 6 olduğu ifade edildi.

 

Yorum Yap