• Samsun
  • Son Güncelleme 03:07
Bakan Koca'dan ilaç açıklaması Görseli
SAĞLIK

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilaç bulma sorunu ile ilgili attıkları adımlardan sonra piyasada bulunamayan ilaç sayısında büyük düşüş yaşandığını açıklayarak "Önümüzdeki 3-4 hafta içinde normale döneceğini bekliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca, özetle şunları söyledi:

ANTİBİYOTİKTE TALEP ARTIŞI VAR

(Piyasada bulunamayan ilaçlar) Geçtiğimiz hafta önemli adımlar attık bildiğiniz gibi. İlaçlar için kur güncellemesi yapılarak Resmi Gazetede yayınlandı. Ayrıca piyasada yeterli miktarda ilaç bulunana kadar bir süreliğine ilaçların ihracatını durdurduk. Bunun dışında sektörün tüm paydaşlarını topladık ve sorunu ele aldık. Tedarik sorunlarını değerlendirdik. Attığımız bu adımların öncesinde 950’ye yakın ilacın piyasada olmadığını veya çok az olduğunu belirlemiştik. Piyasada bulunan 7000 kalem ilaç içinde az bulunan 950 ilacın, şu an 154’e kadar düştüğünü söyleyebilirim. Önümüzdeki 3-4 hafta içinde normale döneceğini bekliyoruz. Antibiyotiklerle ilgili de genel bir talep artışı var. Mevsim kaynaklı hastalıkların artışı öngörülerek geçen yıla göre bazı antibiyotik çeşitlerinin üretiminde yüzde 29’luk bir artış gerçekleşti. Antibiyotik talebi ise bu oranın üzerinde gerçekleşti. Ancak önümüzdeki 3-4 hafta içinde üretimde daha önemli oranda artış olacak ve sıkıntının azaldığını hep birlikte göreceğiz.

15 HASTADAN 1'İ COVİD

Üst solunum yolu enfeksiyonu şikayeti ile müracaat eden hastaların yüzde 6,2’si yani yaklaşık 15 hastadan biri COVİD. Hastalıkların yaygınlığını sıralamak gerekirse, ağırlıklı olarak influenza yani grip; RSV, Rhinovirus ve son olarak COVİD şeklinde.

SMA'DA YENİ İLAÇLAR EKLENEBİLİR

SMA Bilim Kurulumuzun önümüzdeki haftalarda toplanacağını ifade etmiştim. Ocak ayı içinde toplamayı planlıyoruz. Ana gündem maddesi tedavide kullanılan ilaçlara yönelik son gelişmeler olacak. Yeni ilaçlar eklenebilir Ülkemizde henüz kullanılmayan ilaç ve tedaviler ve bunların hangi hasta guruplarında kullanılabileceğine karar verilebilir. Bilim Kurulumuzun bu konuda alacağı kararı da kamuoyu ile paylaşacağız.

 

Yorum Yap