• Samsun
  • Son Güncelleme 03:47
İkiztepe kazıları 9 yıl aradan sonra yeniden başladı Görseli
KÜLTÜR - SANAT

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

İkiztepe kazıları, 9 yıl aranın ardından Doç. Dr. Aslıhan Beyazıt başkanlığında yeniden başladı.

Samsun’un Bafra ilçesinde 2012 yılında durdurulan İkiztepe Höyük kazı çalışmaları yeniden hız kazandı. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslıhan Beyazıt, kazı çalışmaları hakkında bilgi vererek,

“Burada en son 2012'de kazılar yapıldı. Ben burada çalışan 3. nesil öğretim üyesiyim. Şimdi 3. dönem kazıları başladı.

9 yıl aradan sonra benim hocam Profesör Önder Bilgi 1981 yılından 2012 yılına kadar çalışmaları gerçekleştirdi. Yaş haddinden dolayı emekli olduktan sonra kazı çalışmalarına ara verildi.

İkiztepe kazıları
İkiztepe kazıları 9 yıl aradan sonra yeniden başladı.

İkiztepe çalışmaları verimli geçiyor

İkiztepe, Karadeniz arkeolojisi için çok önemli bir yerleşke. Devam etmesi gereken bir kazı. Sorumluluğu aldım ve bu sene başladım. Çalışmalarımız gayet güzel ve verimli geçiyor" dedi.

İkiztepe kazılarının verimli bir kazı olduğunu belirten Doç. Dr. Beyazıt, "Ortaya çıkan eserlerden, buluntuların niceliğinden ve niteliğinden zaten çok verimli bir kazı.

Şimdiye kadar çok çeşitli maddelerden yapılmış 100’e yakın eser bulundu. İkiztepe kazılarının uzun yıllar devam etmesini planlıyoruz. Karadeniz arkeolojisi için çok önemli bir yer. Özellikle protestetik çağlar için kilit yerleşme niteliğinde.

İkiztepe kazıları

Kazıların uzun süre devam etmesi gerekiyor

Erken Tunç Çağı'nın hemen öncesinde Gençlik Çağı'nı anlamamız için kazıların daha uzun süre devam etmesi gerekiyor. İkiztepe'de kazılara yeniden başlamamdaki amacın biri de yeni yaklaşımlarla tekrar bir arkeolojik değerler yapmak.

Kronolojik düzenini değerlendirmek en büyük amaçlardan biri. Uzun yıllar çalışmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Yorum Yap