• Samsun
 • Son Güncelleme 17:28
Cam kaselerin sırrı! Görseli
KÜLTÜR - SANAT

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Cam kaseler ile ilgili yapılan bir araştırma ortaya ilginç sonuçlar çıkardı.

Cam kaselerin sırrı ne?

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde görevli iki öğretim üyesi tarafından Samsun Arkeoloji Müzesi’nde bulunan 10 adet cam kase ile ilgili araştırma çalışması yapıldı.

Çalışmada 10 adet cam kasenin kurtarma kazısı, müsadere ve satın alma yoluyla müze envanterine kazandırıldığı belirtildi. Ayrıca genel olarak kalıba döküm ve serbest üfleme teknikleriyle üretildikleri de ifade edildi.

Form özellikleri kapsamında ise kaselerin bitkisel motif-oluk bezemeli, konik ve yarı küresel olmak üzere üç tipte olduğu tespit edildi.

Cam kase

Buluntuların teknik özellikleri incelendiğinde, eserlerin kalıba döküm tekniğiyle üretilip, bir alet yardımıyla şekillendirilmiş olması nedeniyle M.Ö. 6’ıncı yüzyılda Pers İmparatorluğu’nun kurulmasıyla birlikte başlayan metale öykünme geleneğinin bir anlamda devamı niteliğinde olan lüks cam kaplardan olduğuna dikkat çekildi.

Lüks sayılıyordu

M.Ö. 4’üncü yüzyılın başlarında Pers hakimiyetine giren Amisos’un, sanat anlayışında da pers etkisi altında kaldığı, metal kapların aynı tiplerde kaliteli ve lüks sayılan cam örneklerini de kullanmaya başladığı ifade edildi. Bu etkinin Hellenistik Dönem içlerinde de yoğun olarak devam ettiği vurgulandı.

cam kase

Cam kaplar mezarlara ölü hediyesi olarak bırakılmış

Lüks sayılan cam kapların mezarlarda ölü hediyesi olarak bırakıldığı ifade edilirken Hellenistik Dönem sonlarına doğru üfleme tekniğinin keşfedilmesi ve sonrasında gerçekleşen özellikle Roma İmparatorluğu’nun yayılım ve hakimiyet alanını genişletmesi, siyasi gelişmeler ile camın hemen her coğrafyada gündelik kaplar olarak kullanılmasının önünü açtığı ifade edildi.

‘Cam üretimine işaret edecek buluntular ortaya çıkabilir’

Araştırmada Karadeniz Bölgesi’nde gerek müzelerde gerekse de kazı çalışmaları sayesinde yoğun olarak cam eser bulunmasına karşın, erken veya geç döneme ilişkin henüz bilinen bir cam fırını olmadığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

 Görseli Atıl haldeki ağaç parçaları heykele dönüşüyor


“Bölgede, Amisos gibi stratejik açıdan önemli ve tarihsel süreç açısından zengin kentlerin var olduğu düşünüldüğünde, gerek ticari gerekse de siyasi olarak cam eser üretimine önem verilmediğini düşünmek yanlış olacaktır.

Öyle ki, çalışmada sözü edilen eserlerden bitkisel motif-oluk bezemeli iki örneğin Amisos Hazinesi içerisinde altın eserlerle birlikte mezar hediyesi olarak bulunması, camın değerli bir madde olarak kullanıldığını açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Roma Dönemi’ne tarihlenen eserlerin de yoğun olarak bulunması ticari olarak geç dönemde de önemli bir madde olduğunu göstermektedir” denildi.

 Görseli ‘Canım Dayım’ filmi vizyona giriyor


Araştırma sonucunda zaman içinde yapılacak kazı çalışmalarında ve yüzey araştırmalarında, bölgede cam üretimine işaret edecek buluntuların ortaya çıkarılabileceği olasılığının unutulmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

4 Yorum

 • Tarık Yılmaz Görseli

  Tarık Yılmaz, 07.01.2022 15:19

  Samsun' daki eserleri maalesef öğrenip layıkıyla tanıtamıyoruz... Böyle çalışmalar arttırılmalı

 • Fatma Soylu Görseli

  Fatma Soylu, 07.01.2022 15:17

  Farklı bir araştırma. Demek ki o dönemler cam kase önemli bir hediyeymiş.

 • Muhsin Öztürk Görseli

  Muhsin Öztürk, 07.01.2022 10:32

  ilginçç

 • Beyza Türkseven Görseli

  Beyza Türkseven, 07.01.2022 10:31

  Güzel bir çalışma olmuş

Yorum Yap