• Samsun
  • Son Güncelleme 05:59
YSK'dan açıklama: "Seçim ikinci tura kaldı." Görseli
GÜNDEM

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Türkiye 14 Mayıs'ta sandık başına gitti. YSK Başkanı Ahmet Yener seçim sonuçlarına ilişkin son bilgileri aktardı.Yener;"Seçim ikinci tura kaldı" dedi

Yener'in açıklamalarından satır başları şöyle:

Bu seçim sürecinde zorlu bir çalışma dönemi geçiren kurul üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İl, ilçe seçim kurulu başkanlarımıza, seçim personelimize, sandıklarda yer alan kamu görevlilerine teşekkür ediyoruz. Bu süreçte olgunlukla sonuçları bekleyen Türk milletine huzurunuzda teşekkür ediyoruz. Bu zorlu süreçte bizlere desteğini sağlayan İçişleri Bakanlığı’na, Güvenlik görevlerine, Dışişleri Bakanlığı’mıza ve personeline, seçim sürecinde teknik desteğini sağlayan PTT, Türk Telekom’a, seçim bölgelerinde bizlere yardımcı olan belediye başkanlarımıza ver personeline, seçim sürecinde bizlerden desteğini esirgemeyen tüm kamu çalışanlarına ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

SEÇİME KATILIM ORANI

Saat 15.15 itibarıyla yurt içi sandık sayısı yüzde 100 oranında açılmış olup yüzde katılım oranı 88.92 olarak gerçekleşmiştir. Yurt dışında ise yüzde 52.69 oranında katılım gerçekleşmiştir. Şu anda yurt dışında veri girişi devam eden 35 bin 87 oy bulunmaktadır.

KESİN OLMAYAN SONUÇLAR

Şu anda kesin olmayan geçici sonuçlara göre sayın Recep Tayyip erdoğan2nı yüzde 49.51, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 44.88, Sayın Sinan Oğan‘ın yüzde 5.17 ve Muharrem İnce’nin yüzde 0.44 oy aldığı görülmüştür. 15.15 itibarıyla sisteme girilmesi devam eden 35 bin 874 oyun tamamının ilk 2 sırada yer alan adaylarımızdan sayın Recep Tayyip Erdoğan’a verilmiş olduğunu kabul etmemiz halinde Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 49.54 olduğu görülmüş. 35 bin 824 oyun tamamının Kılıçdaroğlu’na verilmesi halinde yüzde 44.85 oy aldığı görülmüş böylece seçilme yeterliliğini hiçbir adayın kazanamadığı görülmüş.

SEÇİM 2. TURA KALDI

28 Mayıs 2023 pazar günü ikinci tur seçimlerinin yapılmasına karar verilmiştir.

SEÇİM TAKVİMİ

Geçici aday ikamesinin yani son 2’ye kalan adaylardan herhangi birisinin adaylıktan çekilmesi halinde yerine bir sonraki gelen adayın müracaat etmesi için ilan edilen seçim takviminin saat 17.00’den 20.00’ye çekilmesine karar verilmiştir.

PUSULA SIRASI

Oy pusulalarında sıralamada değişiklik olmayıp sıralamalarındaki adayların bir önceki adayın yarışta devam etmemesi halinde onun yerini alması şeklinde kararımız bulunmaktadır. Sayın Recep Tayyip Erdoğan birinci sırada sayın Kemal Kılıçdaroğlu ikinci sırada yer alacaktır. 19 Mayıs 2023 Cuma günü kesin sonuçların ilanına gidilecektir. İlanından sonra yurt dışında oy verme işlemleri başlayacak 24 Mayıs 2023 Çarşamba günü başlayan oy verme işlemleri yurt dışında ilk kez ikinci tur oylama bu şekilde başlayacak. Yurt içinde 28 Mayıs Pazar günü gerçekleşecektir.

ADAYLAR İÇİN KURA ÇEKİMİ

Bu dönemde birinci tur oylamada olduğu gibi Cumhurbaşkanı adaylarının radyo ve televizyon için kura çekimi gerçekleştirilecektir. 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanı ikinci oylamasının Türk milletine, Türk demokrasisine hayırlı olmasını dileriz.

0 Yorum

Yorum Yap