SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 02:39
Türkiye seçimini yaptı Görseli
GÜNDEM

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy verme işleminin 17:00 itibariyle tamamlanmasıyla birlikte Türkiye seçimini yaptı. Sayılan oylar görevliler tarafından İlçe ve İl Seçim Kurulları'na ulaştırıldı. Buradaki işlemler devam ederken tüm Türkiye sonuçları merakla takip ediyor.
 

Türkiye, 5 yıl süresince görev yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyelerini belirlemek için sandık başına gitti.

Türkiye genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kuruldu. Oy verme işlemleri, Türkiye genelinde saat 17.00'de sona erdi. Sayımı tamamlanan oylar görevliler tarafından İlçe ve İl Seçim Kurulları'na ulaştırıldı. Buradaki işlemler devam ederken tüm Türkiye sonuçları merakla takip ediyor.

Ayrıca yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için, 73 ülke ve 156 yerdeki yurt dışı temsilciliğinde sandık kurulları oluşturuldu. Yurt dışı temsilciliklerindeki oy verme işlemi 9 Mayıs'ta tamamlandı.

Bulunduğu ülkede belirlenen sürede oy kullanamayanların gümrük kapılarında oy verme işlemleri de saat 17.00 itibarıyla bitti. Yurt dışında kullanılan oy pusulaları, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye'ye getirildi. Ankara'daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu'nda saklanan oylar, diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayılmaya başlandı.


Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulunduğu iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atıldı. Önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapıldı. Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türüne ait olanın geçersiz olması, diğerinin geçersiz sayılmasını gerektirmeyeceği belirtildi.
 

Seçim günü yasakları

Öte yandan seçim yasakları kapsamında bugün saat 06.00'dan 00.00'a kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. 

İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanmadığı takdirde 28 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci oylamasına ilişkin hazırlanan seçim takvimi işleyecek.

 

0 Yorum

Yorum Yap