SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 08:02
Sağlık İl Müdürü Oruç: Aşının koruyucu gücüyle mavi ilçe sayısı 2’ye çıktı Görseli
GÜNDEM

Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, kente Kovid-19 vakalarının düşüşüyle ilgili “Bu başarıda halkımızın önlemlere uyumu kadar, Kovid-19 aşısının koruyucu gücünün ilimizde her geçen gün daha fazla hissedilmesi de önemli bir etkeni oluşturuyor" dedi.

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Kovid-19 pandemisinin kentteki son durumu ve yürütülen aşı çalışmaları ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Oruç, Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Samsun’da vaka insidans hızının, bu hafta da düşüş eğrisi göstermeye devam ettiğini ve yüz binde 55,6’dan yüz binde 49,4’e gerilediğini söyleyerek, “Bu gerileme sonucunda mavi ilçe sayımız ikiye yükseldi. İki haftadır sıfır vaka gözüken Yakakent ilçemizden sonra, Alaçam ilçemizde mavi renge ulaştı. Lâdik, Asarcık, Alaçam ilçelerimizde vakalar tekli sayılara indi. Bu başarıda halkımızın önlemlere uyumu kadar, Covid 19 aşısının koruyucu gücünün ilimizde her geçen gün daha fazla hissedilmesi de önemli bir etkeni oluşturuyor.  Bu etkiyi özellikle Mavi renge bürünen Yakakent ve Alaçam ilçelerimiz de görüyoruz. Bu iki ilçemiz aynı zamanda ilimizde hedef nüfusa göre en yüksek aşı oranına ulaşan ilçelerimiz arasında yer alıyorlar” şeklinde konuştu.

Pazartesi itibariyle 40 yaş üstü ayılanmaya başlayacak

Sağlık İl Müdürü Oruç, aşının kattığı bu koruyucu gücü tüm ilçelere yaymak ve ilçelerin hepsini maviye taşımak için daha çok aşı yapılması gerektiğini dile getirerek, “Sağlık Bakanlığımız tarafından gün be gün yeni aşı grupları, aşı sıralamasına ekleniyor, aşı olma yaşı her geçen gün daha aşağıya doğru iniyor. 45 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılanmasına başladık. Bugün itibariyle yaş sınırı olmadan tüm avukatlarımız, berber ve kuaförlerimiz, gıda üretim ve dağıtım sektörü ile kafe, lokanta ve restoran çalışanlarımız da aşı programımıza dâhil oldu. Gelecek pazartesi itibariyle 40 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılanmasına başlıyoruz. Daha yaygın aşı uygulaması için Biontech aşılarının aile hekimlerimizde de uygulamaya başladık” diye konuştu.


Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç.

400'ün üzerinde aşı noktasında 800 görevli çalışıyor

Aşı ekipleriyle dört koldan, adeta bir aşı seferberliği başlattıklarını dile getiren Oruç, “Kamu ve özel hastanelerimiz, aile sağlığı, toplum sağlığı merkezlerimiz ve ilçe sağlık müdürlüklerimizde oluşturduğumuz 400’ün üzerinde aşı noktasında, 800’e yakın görevlimizle aşı sırası gelen vatandaşlarımızı bekliyoruz. Vatandaşlarımızın tek yapması gereken, Sağlık Bakanlığımızın duyurularını takip ederek, belirli dönemlerle aşı uygunluk durumlarını kontrol etmeleri; aşı sıraları geldiğinde de hiç tereddüt etmeden, aşı randevularını alıp, Sinovac, Biontech ayrımı yapmadan aşılarını olmaları” diyerek sözlerine şöyle devam etti:


Samsun'da maviye dönen ilçe sayısı ikiye yükseldi.

Sosyal medya üzerinden duyduklarınıza itibar etmeyin

“Sosyal medya üzerinden duydukları sözlere değil, Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamalara itibar etmeleri. Lütfen aşının etkinliğini daha rahat göstermesi için, önlemlere büyük bir özenle uymaya devam edelim. Maske, mesafe kurallarına uymaktan asla vazgeçmeyelim. İnşallah bu etkin aşı çalışması ve önlemlere uyum sayesinde nüfusumuzun büyük bir kısmını aşılayıp, eski güzel günlerimize en kısa zamanda ulaşacağız.”

Yorum Yap