• Samsun
  • Son Güncelleme 21:24
Kuş Cennetini 35 bin kişi ziyaret etti Görseli
GÜNDEM

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti pandemiye rağmen geçen yıl 35 bin ziyaretçisini ağırladı.  

UNESCO Geçici Miras Listesi'nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, besin maddesi ve fauna açısından zengin popülasyonuyla nesli tükenme tehlikesi altındaki 24 kuş türünden 15’ine, ülkede görülen 420 kuş türünden de 356’sına ev sahipliği yapıyor.

140 tür kuşun ürediği deltada, 100 bin su kuşu barınıyor. Her yıl 7 milyondan fazla göçmen kuşun rotasında yer alması sebebiyle konaklayan leyleklerin yüzde 97.2’si ise yuvalarını burada kuruyor.

56 bin hektar büyüklüğündeki delta, doğal gölleri, ilkbaharda tabanı tamamen suyla kaplanarak yaprak döken su basar ormanları, sazlıkları, gün doğumu ve gün batımındaki eşsiz manzarasıyla görenleri büyülüyor.

Kuş Cenneti

Geçen yıl 35 bin kişi ziyaret etti

Ziyaretçi merkezi, görüntü izleme merkezi, sergi salonu ve bölgeye has ürünlerin tanıtıldığı satış reyonu gibi alana sahip deltaya ise ilgi her geçen yıl artıyor. Pandemi kısıtlamalarının sona erdiği 2021 yılında kuş cennetini 21 bin 708’i biletli ve 13 bin 292’si öğrenci olmak üzere toplamda da 35 bin kişi ziyaret etti.

Valilik Komisyon Kararı ile motorlu taşıt yasak

Kuş cennetinde doğal yaşam döngüsünü sağlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, deltayı Türkiye’nin ilk ve tek UNESCO doğal miras alanı olmaya hazırlıyor.

Bu kapsamda Samsun Valiliği Mahalli Sulak Alan Komisyonu ve Samsun Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararları ve 14 Ocak 2021 tarih ve 451 sayılı ve 16 Aralık 2021 tarih ve 633 sayılı komisyon kararları kapsamında alan araç trafiğine kapatıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi de, SAMKUŞ işbirliğiyle gezinti için ziyaretçilere bisiklet, elektrikli bisiklet ve akülü araç imkanı sağladı.

On binlerce kişi bisiklet ve akülü araç ile gezdi

On binlerce ziyaretçi çevre dostu araçlarla alanı gezerken, kuş gözlem meraklıları da gözlem kulelerinde kuşları ve doğayı fotoğraflıyor.

Özellikle fotoğrafçıların kullanımına özel arkasında sepetleri olan 3 teker bisikletleri de hizmete sunan Samsun Büyükşehir Belediyesi, alanı gezecek turist kafileleri için de iki adet üstü açık otobüs tahsis etti. Otobüslerde görevli rehberler aracılığıyla ziyaretçilere kuş cenneti tanıtılarak, kuşlar ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veriliyor.

Kuş Cennetinin korunması ve yönetimi

u arada 21 Nisan 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ ilan edilen Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin korunması ve yönetimi, yaban hayatı geliştirme sahasındaki bilimsel çalışma ve eğitim dışındaki tüm insan faaliyetlerinden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı sorumlu olurken, alınan kararları uygulayıcı olan Samsun Büyükşehir Belediyesi ise Dünya mirasının korunmasında tüm imkanları seferber ediyor. Yürütülen tüm faaliyetler ise örnek ve pilot bir proje olarak bakanlıklar tarafından da takip ediliyor.

Yorum Yap