• Samsun
  • Son Güncelleme 00:22
KKKA riskine karşı uyarı Görseli
GÜNDEM

Samsun’da bulunan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzm. Dr. Nurullah Dikmen, kene tutunması sonucu bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıklıkla görülen kene tutunma vakaları nedeniyle uzmanlar uyarılarda bulundu. Kene tutunmaları sonucu insanlara bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı’nın (KKKA) yaz aylarında ve kırsal kesimlerde daha çok görüldüğü belirtildi.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen, KKKA hastalığının dünyada en yaygın görülen viral kanamalı ateşlerin başında geldiğini söyleyerek “2000’li yılların başlarında beri Türkiye’de çok yaygın görülen, sonuçta ölümcül seyreden bir hastalıktır. Giderek sıklığı düştü ama yine de hala hazırda gündemde devam etmektedir. Bunlarda şiddetli baş ağrısı, ateş, eklem ağrıları, kas ağrıları olmaktadır ve kanamalı seyretmektedir. Burun kanaması, diğer organlarda kanamalar ve gözlerde kızarmalarla gündeme gelebilir. Tedavisinde tabii ki mutlaka gerekli şeyleri yapabiliyoruz. Sıvı replasmanı, ardından antiviral ilaç kullanabiliyoruz. Sıklığı düşmekle beraber bir tehlike olarak devam etmektedir" şeklinde konuştu.

Vücuda tutunan kenenin üzerine kolonya dökülmemesi, üzerinde sigara söndürülmemesi gerektiğini dile getiren Uzman Dr. Dikmen, “Vücuduna kene tutunduğunu fark eden vatandaşlarımız hemen bir sağlık kuruluşuna müracaatta bulunmalı. Kendisi keneyi çıkarmamalı. Samsun için 700 rakımın üstündeki yerlerde hastalığı bulaştıran keneler oluyor. Sahil kenarında çok çeşitli keneler var. 1000 çeşit keneler var ama bu KKKA’yı bulaştıran keneler sahil bandımızda yoktur. Kırsal alanlara gittiğimizde mutlaka beyaz giysiler ve çorapları da üstüne geçirerekten giyinmemiz lazım. Kırsal alanlardan eve geldiğimizde de kontrol yapılması lazım. Kulak ardı, boyun, koltuk altı gibi yerleri daha fazla ısırmaktadır. Hastalığı bulaştırmaktadır. Vatandaşlarımız keneyi fark ettikleri halde derhal gelmeleri lazım. Bu zaten çok kısa sürede hastalık oluşturuyor. Kene bulaştıysa 3 gün sonrasında hemen hastalık yapabiliyor. Ateşi çıkarabiliyor ve 10 gün içinde öldürebiliyor. Burada en önemli durum erken gelmek ve erken tedaviye başlamaktır" dedi.

Yorum Yap