• Samsun
  • Son Güncelleme 04:58
Cumhurbaşkanı'ndan asgari ücret açıklaması Görseli
GÜNDEM

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret için tarih verdi. Enflasyon mesajı veren Erdoğan, "Yılbaşından itibaren işçi, memur ve emekli maaşlarına yapılacak artışların fırsatçıların açgözlülüğü nedeniyle kısa sürede erimesine izin veremeyiz." dedi. Erdoğan'ın gündeminde Kılıçdaroğlu'nun İmamoğlu sözleri de vardı.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları: Aziz milletim, değerli milletvekili arkadaşlarım, AK Parti'ye gönül veren tüm vatandaşlarımıza buradan en kalbi selamlarımı gönderiyorum. Merkezi yönetim bütçesinin hayırlı olmasını diliyorum.  Müzakerelerin sonuçlanmasına katkı sunan milletvekillerine teşekkür ediyorum. 2023 yılı için 4,4 trilyon lira geliri, 3,8 trilyon lira gideri olan bir bütçeyi milletimize kazandırdık.

DÜNYA ÇAPINDA REKABET GÜCÜ KAZANDIK

Sanayide OSB’lerdeki işletmeleri 11 binden 56 bine, buralardaki istihdamı 415 binden 2,3 milyona çıkardık; savunma sektörü ve pek çok alanda dünya çapında rekabet gücü kazandık. Önümüzdeki dönemde sanayimizi orta-yüksek teknoloji ağırlıklı bir yapıyla daha da güçlendireceğiz.

ÇİFTÇİLERİMİZİ HER ALANDA DESTEKLEMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ

Tarımda bu sektörün millî hasılasını 37 milyar liradan yaklaşık 677 milyar liraya çıkardık; 716 yeni baraj, 615 yeni hidroelektrik santrali, 299 yeni içme suyu tesisi, 1.614 yeni sulama tesisi inşa ettik. Önümüzdeki dönemde çiftçilerimizi her alanda desteklemeye devam edeceğiz.

DAHA BÜYÜK BAŞARILARI MİLLETİMİZE SUNACAĞIZ

2023 hedeflerimizle Cumhuriyetimizin ilk yüzyılında yapılanları üçe, beşe, ona katlayan hizmetleri ülkemize kazandırdık. Türkiye Yüzyılı vizyonuyla Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında dünyanın 10 büyük ülkesi arasına girme hedefiyle çok daha büyük başarıları milletimize sunacağız.

TÜRKİYE'NİN İNŞASINI TAMAMLAYACAĞIZ

Varsın birileri içindeki rekabeti sürekli bize saldırarak gizlemeye çalışsın, milletimiz herkes hakkaniyet tartısına çıkarmayı bilir. Biz bugüne kadar Allah'tan başkasına boyun eğmedik. Milli iradenin üzerinde güç tanımadık. Mazlumların ve mağdurların duasından daha etkili bir destek aramadık. Eser ve hizmet yarışından asla koşmadık.  2023'te milletimizin desteğini bir kez daha alarak büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasını tamamlayacağız. Milletimize 'Türkiye Yüzyılı'nı armağan etmek için var gücümüzle çalışacağız.

FIRSATÇILARIN AÇ GÖZLÜLÜĞÜNE İZİN VERMEYİZ

Yılbaşından itibaren işçi, memur ve emekli maaşlarına yapılacak artışların fırsatçıların açgözlülüğü nedeniyle kısa sürede erimesine izin veremeyiz. Ülkemizin hedeflerine ulaşmanın önünde enflasyon dışında bir engel kalmadı. Enflasyonun tepe takla aşağı gitmesine beraber şahit olacağız.

BAY KEMAL OĞLUNA SAHİP ÇIK

Millet, geleceği için kime güveneceğini gayet iyi bilir. Daha bismillah demeden her kafadan ayrı sesin çıktığı, kavganın, gürültünün, kumpasın olduğu masaya milleti geleceğini teslim etmez. Geçtiğimiz hafta hakimlerin hakaret iddiasıyla ceza alan bir şahıs bu konuda sergilenen tuhaf tavırlar bile masanın perişanlığını göstermeye yeter. Kararı bayram havasıyla kutlayanları mı ararsınız, siyasi mühendislik yapanları mı ararsınız, ülkemizin siyasetini yönlendirmek için kullanana yabancılar mı ararsınız. Hepsi birden ortaya döküldü. CHP'nin başındaki zat, dün çıkmış biz baba-oğul gibiyiz. Bunları duyunca biz de içimizden 'Bay Kemal oğluna sahip çık. O kendisine başka ebeveynler arama peşinde' demekten duramadık. Şaka bir yana 6'lı masanın ne yaptıkları ne yaptıkları hangi oyun çevirdikleri bizi ilgilendirmiyor. Biz kendi işimize bakacağız. Yapmamız gereken çok daha şey var.

ASGARİ ÜCRETİ YARIN AÇIKLAYACAĞIZ

Son dönemde ek göstergeden sözleşmelilerin kadroya alınmasına kadar pek çok konuyu gündemden çıkardık. Asgari ücretten EYT'ye kadar bunları da hal yoluna koyacağız. Yarın asgari ücret konusunu da inşallah açıklayıp onu da yoluna koyacağız.

İLAVE ADIMLAR

Önümüzdeki dönemde çocuklarımızı, gençlerimizi ve aile yapımızı korumak için atacağımız ilave adımlarda da kimin ne pozisyon alacağını izleyeceğiz.

YENİ PAKETLER DEVREYE ALIYORUZ

Geçtiğimiz günlerde Meclis'e bir Anayasa değişikliği teklifini sunduk. Bunu kovalıyoruz. Küresel krizleri fırsata dönüştürme yolunda önemli mesafe kat ettiğimiz 2022'nin bu yönünü güçlendirmek için yeni paketler devreye alıyoruz. İşletmeler için 250 milyar liralık paketi paylaşmıştık. Merkez Bankası'nın yüzde 9'a indirdiği faizi, burası önemli, yatırımcı yatırım yapsın. Buyur faiz yüzde 9, hadi yatırım yap. İşsizlik deniliyor, hadi istihdam. Üretim, ihracat, cari fazla... Türkiye şu anda 4-5 gibi bir büyüme ile bu yılı kapatacak. Ülkemizin uzunca süre vaktini ve enerjisini heba eden kısır dönü kırılmıştır. Esnaflarımızı, sanatkarlarımızı, KOBİ'lerimizi desteklemeyi sürdürüyoruz. İzmir'de iktisat kongresi var. Ardından Vakıfbank Çıpa Destek Paketi ile KOBİ'lere 29 milyar liraya, ihracatçılara da 2,3 milyar liraya kadar kredi kullandırdı. Halkbank 1,2 milyon esnafımıza 119 milyar lira kredi bakiyesine sahip. Yeni paketle 115 bin esnafımıza 37 milyar lira kredi kullandırılmıştır. Ziraat Bankası'nın sağladığı kredi miktarı 221 milyar lirayı geçmiştir.

BU KREDİLERİ FAİZE YATIRMAYI HELAL ETMEYİZ

Bay Kemal yalan söyleme, dürüst ol. Yalandan başka sermayeleri yok. Yaklaşık 600 bin çiftçimizin kullandığı 56 milyar liralık kredinin faizi devlet tarafından ödenmektedir. Tek isteğimiz bu kredilerin üretim, istihdam, ihracat için kullanılmasıdır. Bu kredileri alıp faizle yatırmayı helal etmeyiz.

KIZILELMA İLK UÇUŞUNU BAŞARIYLA TAMAMLADI

Son 20 yılda ülkemize en büyük kazanımları sağladığımız alanlardan biri olan savunma sanayinde her gün yeni bir müjdenin haberini alıyoruz. Dünya çapında önemli bir proje olan insansız savaş uçağımız Kızılelma 5 saat havada kalarak gerçekleştirdi. Bakıyorum da şimdi birileri bu projeye sahip çıkmaya başladı. Nasıl oluyor da biz ön kesiyoruz. Bizden öncekiler hep ön kesti. Türkiye teknolojide artık takip eden değil takip edilen bir ülke haline geldi.

0 Yorum

Yorum Yap