SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 11:25
Can kaybı 40’a yükseldi Görseli
GÜNDEM

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesesinde meydana gelen patlamada ölenlerin sayısı 40’a yükseldi. Bölgede bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada "40 şehidimize ulaştık. Orada bir kısımda yangın olmasına rağmen kahraman madencilerimiz arkadaşlarını orada bırakmamak için uğraşıyor” dedi.
 

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğüne bağlı maden ocağında dün saat 18.15 sıralarında -300 kotunda nedeni belli olmayan kısmi bir patlama meydana geldi. Maden ocağının içerisinde ve çevresinde, TTK tahlisiye, AFAD, UMKE, Türk Kızılay, polis, jandarma, sağlık ve gönüllülerden oluşan ekipler, güvenlik önlemlerini arama-kurtarma çalışması yürüttü. Maden ocağında meydana gelen patlamada can kaybının 40'a yükseldiği açıklanırken, 11 yaralının tedavisinin sürdüğünü bildirdi.

 Bölgede bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada “Madencilerimiz, onların aileleri, Türkiye'de bu mesleği yapan bütün madencilerimizin hem gözleri hem kulakları hem bütün kalbi buradaydı. Türkiye'nin birçok yerinden bütün kurumlarımız hem bu konuya yetkin olan Enerji Bakanlığımızın bütün kurumları, hem AFAD'dan UMKE'ye Kızılay'a kadar tüm kurumlarımız, ambulans uçaklarından buradaki tüm sağlık personelimize kadar herkes seferber oldu.

Arzu ederdik ki karşımızda hiçbir kaybımız olmadan sizlere bu açıklamayı yapabilelim. Ancak çalışmalarda hakikaten 300-350 metre yerin altında büyük bir seferberlik sarf edildi. Mümkün olduğunda sizleri doğru bilgilendirmeye çalıştık. Sabah saat 07.30 itibariyle gece yaptığımız 26 şehidimizin açıklamasından sonra 14 şehidimize daha ulaştık. Yani 40 şehidimize ulaşmış olduk” dedi.Bakan Soylu, kahraman madencilerin büyük bir fedakarlık ortaya koyduklarını, hepsine minnettar olduklarını söyleyerek “40 şehidimizi çıkarıp buradan hastanelere ulaştırdık. 11 yaralımız da hastanelerde, 6'sı İstanbul'da, 5'inin 3'ü Bartın Devlet 2'si ise özel hastanede. Birisi taburcu oldu. 110 madencimizden 58 madencimiz de kimisi kendi imkanlarıyla büyük bir bölümü de kurtarılmış oldu. Bir madencimizle ilgili belirsizliğimiz var. Arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. 40 madencimizin de kimliği belirlendi. 26 şehidimizin kimliği ifade etmiştik. Biraz sonra da şehidimizin kimliğini de kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.


 

0 Yorum

Yorum Yap