SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 08:42
Başkan Demir: Tarihi bir sıçrama dönemi oldu Görseli
GÜNDEM

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında konuşma yapan Başkan Mustafa Demir, “2019 ile 2024 yılları arası bu şehir için tarihi bir sıçrama dönemi olmuştur. Samsun şuanda hakikaten her gelenin hayran kaldığı, şaşırdığı hemen yerleşmeye karar aldığı bir şehir haline geldi” dedi.

 

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi 2023 yılı Kasım Ayı Olağan Toplantısı 2’inci Birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantısında 29 madde görüşülerek karara bağlandı.

Toplantıda konuşma yapan Başkan Demir, kentte sel ve su baskını riskine yönelik olarak gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Bu konu ilgili projelerin yoğun bir şekilde hayata geçirildiğini dile getiren Başkan Demir, “Sanayi Bölgesi’nde çalışmamızı yaptık. 40 milyona yakın bir maliyetimiz oldu orada. Çelik borularla 4 tane motorla saniyede 2 bin litre suyu Mert Irmağına deşarj yapıyoruz. Orada su birikme kesinlikle olmayacak. Alparslan Bulvarı’ndaki yapı şuanda bitmek üzere. Baruthane Kalkanca Bölgesi’nde de hazırladığımız projeyi hayata geçiriyoruz. Şu anda Liman Kavşağı, Çifte Hamam Caddesi’ndeki kavşak ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki Kavşak ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Raylı sistem bölgelerinde de birkaç noktada tedbir almamız gereken konular var. Proje çalışmaları devam ediyor. Artık kısa zaman dilimi içerisinde büyük oranda yağmur almamız halinde de istiyoruz ki raylı sistemimiz inkıtaa uğramasın, Atatürk Bulvarı’nda, İsmet İnönü Bulvarı’nda birçok alanlarımızda su birikintileri olmasın. Dere yatakları üzerinde oluşan caddelerimiz var. Onlarla ilgili ilave çalışmalarımız devam ediyor. 100’üncü Yıl Bulvarı için yeni projemiz bitti. Nasip olursa 2024 yılında inşasına başlanacak. Liman Kavşağı’ndan Çevre Yolu’na kadar bütün altyapı değişiyor. Ve üst kotlardan gelen suyu 100’üncü Yıl Bulvarı’nda kapalı hatlara alıp oradan denize ulaştıracağız” diye konuştu.AİLE İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA
Başkan Demir, önümüzdeki yıl kurum bünyesinde Aile Müdürlüğü ya da Aile Daire Başkanlığı kuracağını söyleyerek “Aile üzerinde çok ciddi çalışma yapmamız gerektiğine inanıyoruz. Bizim medeniyetimizin temeli aile. Aileleri hep kendi aralarında birbirini destekler hem de toplumsal ve sosyal hizmetler noktasında değerlendirecek bir mekanizma oluşturacağız. Daire başkanlığımız ön gördüğü sosyal çalışmalara hep birlikte iştirak edeceğiz. Aileleri tanıştıracağız. Birçok probleme sosyal anlamda çözüm üretecek. Her kesimden aile yer alacak. Diğer yatırımlarımızla birlikte aileleri buluşturarak huzurlu ve mutlu bir şehri birlikte inşa edeceğiz. Hedefimiz bu. Bizim ‘Mutlu insanların yaşadığı şehir Samsun. Mutlu şehir Samsun’ diye bir hedefimiz de var” şeklinde konuştu.YATIRIMA BÜYÜK PAY
Toplantıda Büyükşehir Belediyesi’nin 18 maddeden oluşan 2024 Mali Yılı Bütçe Kararnamesi de görüşüldü. Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinin çok büyük bir kısmını yatırıma ayırdığına dikkat çeken Başkan Demir, “Samsun çağ atlıyor. Önümüzdeki dönem bütçemiz burada SASKİ ve şirketlerle beraber neredeyse 15 milyara yaklaşıyor. Önümüzdeki yıl belediye, şirketler SASKİ dahil 9 milyar lira minimum doğrudan yatırım yapacak bu belediye. Bir yılda yapacak. 5 yılda 45 milyar. Yapım tekniği ve verimlilik açısından değerlendirdiğimizde 90 milyar lira değerinde belediye bir katma değer üretecek. 1 milyon 400 bin nüfusun Büyükşehir Belediyesi burası ve bu müthiş bir şey. Bunu önümüzdeki dönem inşallah hep birlikte göreceğiz. Bugün inşaat halinde olan projeleri de kısmi kısmi devreye alacağız. Seçime kadar bir bölümü bitmiş olur seçimden sonra bitecek olanlar da var. Biz gelecek imkanları riske etmeden sağlıklı projelerle, doğru vizyonla hareket ediyoruz. 2023 yılını kapatırken gönül rahatlığıyla bunu ifade ediyorum. 2019 ile 2024 yılları arası bu şehir için tarihi bir sıçrama dönemi olmuştur. Samsun şuanda hakikaten her gelenin hayran kaldığı, şaşırdığı hemen yerleşmeye karar aldığı bir şehir haline geldi” dedi.

YEREL YÖNETİMLERE ÖRNEK
Samsun’un bölgenin merkezi olduğunu belirten Başkan Demir, “Türkiye açısından önemimizi biliyoruz. Bizim yaptığımız uygulamalar hem Türkiye’deki yerel yönetimlere, hatta Türkiye’nin dışına taşacak şekilde örnek olmak durumunda. Biz bu vizyonu yakalamak durumundayız” şeklinde konuştu. 

0 Yorum

Yorum Yap