• Samsun
  • Son Güncelleme 21:03
Bakan Dönmez: Karadeniz sahil kentlerinde de sismik araştırmaları başlatıyoruz Görseli
GÜNDEM

Samsun’da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Karadeniz sahil kentlerinde de sismik araştırmaları başlatıyoruz. Samsun'a bu yıl içerisinde yaklaşık 64 milyon liralık sismik Ar-Ge, araştırma yapılmasıyla ilgili bütçe ayırdık” dedi.

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Salonu'nda düzenlenen ‘Samsun Enerji Koordinasyon Toplantısı'na’ katıldı. Toplantıda Vali Zülkif Dağlı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş ve Orhan Kırcalı ile kamu kurumları ile ilgili birimlerin yöneticileri bulundu. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Bakan Dönmez, Samsun'un Karadeniz'in parlayan yıldızlarından olduğunu belirterek “Samsun sanayi, tarım, eğitim, denizcilik gibi birçok alanda bölgenin lokomotif şehirlerinden birisi. Günümüzde sadece ülkeler yarışmıyor, sadece şirketler de yarışmıyor, şehirler de doğal olarak yarışıyor. Tatlı bir rekabet var. Şehirlerimizin bu yarışında bizim onlara gereken desteği vermemiz gerekiyor. Samsun'da enerji alanında 2002 yılında yapılan yatırımın 6,3 milyon lira iken geçen yıl bu rakamın 378 milyon liraya yükseldi. Son 18 yılda ise 3,82 milyar liralık yatırım hayata geçirildi” diye konuştu.
 

'330 milyon liralık bir yatırım planlıyoruz'

Bakan Dönmez, enerji yatırımlarının sürdürüleceğini dile getirerek “Özel sektör elektrik üretim yatırımları hariç, ki onlar finalize olduktan sonra bu rakamları elde edebiliyoruz, sadece elektrik dağıtım, gaz dağıtım ve kamu kurumlarımız olarak baktığımızda 330 milyon liralık bir yatırım planlıyoruz. Bunun elektrik dağıtım tarafı 270 milyon lira civarında olacak. Yine doğal gaz dağıtım tarafında da yaklaşık 20 milyon liralık yatırımı planlıyoruz" diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Karadeniz sahil kentlerinde de sismik araştırmaları başlatıyoruz. Samsun'a bu yıl içerisinde yaklaşık 64 milyon liralık sismik Ar-Ge, araştırma yapılmasıyla ilgili bütçe ayırdık. İnşallah denizde olduğu gibi belki karadan da müjdeli haberleri sizinle paylaşırız. Araştırma yapmadan, yerin altının filmini, fotoğrafını çektirmeden bir şey söylemek erken ama aranmadık hiçbir yer kalmasın. 'Arayanlar bulanlardır' düsturu çerçevesinde Ar-Ge bütçemizi Samsun için ayırmış durumdayız."
 

Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti
 

Buradaki toplantı sonrasında Bakan Dönmez, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’i makamında ziyaret etti. Başkan Demir ziyaret sırasında kentte yapılan ve yapılması planlanan çalışmalarla ilgili Bakan Dönmez’e bilgi verdi. Ardından Bakan Dönmez, AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti. Bakan Dönmez, İl Başkanı Ersan Aksu ile makamında görüşüp sonrasında partisinin teşkilat üyeleri ile bir araya geldi.

0 Yorum

Yorum Yap