• Samsun
  • Son Güncelleme 01:46
Vergi borçlarını 5.8 milyon mükellef yapılandırdı Görseli
EKONOMİ

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Vergi borçlarını yapılandırmak için 5 milyon 804 bin 861 mükellef başvuru yaptı. Toplam 152 milyar 663 milyon lira alacak yapılandırıldı.

Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeden milyonlarca mükellef yararlandı. Haziran ayında yürürlüğe giren ilgili kanundan yararlanmak isteyenler son gün 30 Eylül’e kadar başvurularını yaptı.

Vergi dairelerine akın

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığından aldığı bilgiye göre, 5 milyon 804 bin 861 mükellef müracaat etti. Düzenlemeden yararlanmak için vergi dairelerine akın eden vatandaşlar bu kanundan faydalandı.

Bugüne kadar 152 milyar 663 milyon lira alacak yapılandırıldı. Bu alacaklara karşılık 23 milyar 84 milyon lira tahsilat gerçekleştirildi.

vergi borçları
Vergi borçlarının yapılandırılması için vatandaşlar son güne kadar başvurularını gerçekleştirdi.

İlk ödeme tarihi 1 Kasım

Kanunda öngörülen peşin ve birinci taksit ödemeleri için son gün, 31 Ekim 2021 tarihi hafta sonu tatiline rastladığından 1 Kasım Pazartesi olarak belirlendi.

İlginizi çekebilir
Samsun'un ihracatı arttı! İşte rakamlar...

İkinci taksit ise 30 Kasım'a kadar ödenecek.

Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılandırılan borçların ilk taksit veya peşin ödenebileceği süre 1 ay uzatılmıştı. Buna göre, vergi dairelerine başvuran ve borçları yapılandırılan mükelleflerin ilk taksitlerini, peşin ödemeyi tercih etmişlerse peşin ödemelerini en geç 1 Kasım Pazartesi günü yapmaları gerekiyor.

SGK'ye ilk taksit ödemeleri ise en geç 30 Kasım'da gerçekleştirilecek.

Vergi borçları

Peşin ödemelerde avantajlı indirimler

Yapılandırılan borçların peşin olarak 1 Kasım'a kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak.

Ödemeler, kredi kartı veya banka kartı ile interaktif vergi dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapılabilecek.

Yetkililer, 4420 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile başvuru ve ilk taksit ödeme sürelerinin 1 ay uzatıldığını ancak diğer taksitlerin ödeme sürelerinin uzatılmasına yönelik kanunda bir yetkinin bulunmaması nedeniyle diğer taksitlerin ödeme sürelerinde bir değişiklik olmadığını belirterek, kanun kapsamında borçlarını yapılandıran vatandaşların bu hususa dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Yorum Yap