• Samsun
  • Son Güncelleme 06:48
Rusya ihracatı 8 ayda 40 milyon dolar Görseli
EKONOMİ

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Rusya ihracat rakamları açıklandı. Samsun’dan Rusya’ya 8 ayda 40 milyon 479 bin 604 dolar ihracat yapıldı.

Karadeniz Bölgesi’nden Ocak-Ağustos aylarını kapsayan 8 aylık dönemde Rusya Federasyonu’na yapılan ihracat yüzde 100 arttı.

Bölgedeki 18 ilden Rusya Federasyonu’na toplam 218 milyon 908 bin 833 dolar tutarında ihracat gerçekleşti. Trabzon 18 il arasında 115 milyon 551 bin 947 dolarlık ihracatı ile ilk sırayı aldı.

Samsun ikinci sırada

40 milyon 479 bin 604 dolar ile Samsun ikinci, 30 milyon 640 bin 670 dolar ile de Rize üçüncü il oldu.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, 2021 yılı ilk 8 ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüksek oranlı artış yaşandığını söyledi.

Kalyoncu, Karadeniz Bölgesi illerinden Rusya Federasyonu’na en fazla ihracatın Trabzon ilinden gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Trabzon ilinden Rusya Federasyonu’na en çok ihraç edilen ürün yaş meyve sebze ürünleri olurken, ikinci sırada ise ihracatı hızla yükselen alabalık izledi.

Rusya Federasyonu’na en fazla ihracat Trabzon’dan

23 sektörden Rusya Federasyonu’na ihracat gerçekleştirilirken, Karadeniz Bölgesinden Rusya Federasyonu’na yapılan ihracatın yarısından fazlasını (yüzde 53) tek başına Trabzon gerçekleştirdi” dedi.

Kalyoncu, Rize’den gerçekleşen ihracatın önemli bölümünü alabalık ihracatının oluşturduğunu, geçtiğimiz yıla oranla ihracatında yüzde 96 oranında artış yaşandığını kaydetti.

2021 yılının kalan döneminde de Rusya’ya yapılacak ihracatın artışla tamamlanacağına vurgu yapan Kalyoncu, ikili ticaretin daha yüksek rakamlara ulaşması, Karadeniz Bölgesinin hedef pazarı olan Rusya Federasyonu’na yapılan ihracatın yakınlık avantajı ölçeğinde artırılabilmesi ve iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha üst noktalara ulaşması için yaşanan tarife dışı engelleri ortadan kaldıracak iki ülke arasında bir Tercihli Ticaret Anlaşmasının yapılmasını önerdi.


 

Yorum Yap