• Samsun
  • Son Güncelleme 17:07
Kırmızı Et Yerine Balığı Tercih Ediyorlar Görseli
EKONOMİ

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Balık avı yasağının başlamasına bir ay kala tezgahlarda hareketlilik yaşanıyor. Çipura ve levrek gibi balıkların kilosu 75 TL’den, somonun kilosu da 50 TL’den satılırken, vatandaşlar en çok kilosu 15 ile 25 TL arasında değişen mezgit, istavrit, barbun ve hamsi gibi balıklara yöneliyor

Samsunlu balık satıcıları, kırmızı ve beyaz et fiyatlarının yüksek olmasının balığa olan ilgiyi arttırdığını söyledi. Kırmızı ve beyaz eti pahalı bulan vatandaşlar protein ihtiyacını karşılamak için balık tezgahlarına yöneldi.

“Vatandaşlar et yerine balık almayı tercih ediyor”

Balık satıcısı Onur Can Köse, “Balık sezonu hızlı bir şekilde devam ediyor. Hamsi, mezgit ve barbun tezgahlarda bolca var. Fiyatlar da gayet uygun. Her vatandaşın alabileceği fiyatta balık var. Hamsinin kilosu 25, barbunun, mezgidin ve istavritin kilosu da 15 liradan satılıyor. “dedi

Balık fiyatlarının ucuzluğunu koruduğunu dile getiren balık satıcısı Ercan Albayrak, “Havalar soğudu. Havanın bozuk gitmesine rağmen balık fiyatları yine de ucuz. Hamsi, barbun, mezgit ve istavritin fiyatı 15-20 TL arasında değişiyor. Vatandaşlar da fiyatlardan gayet memnun” diye konuştu.

Vatandaşlar ise, şunları söyledi

“Balık fiyatları bizce günün şartlarına göre uygun. Şu dönemde Allah herkesin yardımcısı olsun. Biz somon aldık. Nasip olursa akşam somon yiyeceğiz. Kilosuna 50 TL verdik. Bizce kırmızı et fiyatlarına göre gayet iyi.”

Yorum Yap