• Samsun
  • Son Güncelleme 05:53
KARADENİZBİRLİK'ten üreticiye 46 milyon liralık destek Görseli
EKONOMİ

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

KARADENİZBİRLİK, 2022 yılı ayçiçeği ekilişleri nedeniyle üretici ortaklarına 16 milyon TL nakdi, 30 milyon TL de ayni kredi desteği sağladı.

Genel merkezi Samsun'da bulunan Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (KARADENİZBİRLİK), 2022 yılı yağlı tohum ekimine yönelik olarak üretici kooperatiflerine nakdii ve ayni kredi desteğinde bulundu.

TARLAYA TOHUMU ATMADAN DESTEK

Konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulunan KARADENİZBİRLİK Genel Müdürü Ünal Erarslan, "Her kampanya döneminde üretici ortaklarını tarlaya tohum atmadan desteklemeye başlayan Birliğimiz, 2022 yılı ekilişleri için de üreticilerimizin finansman ihtiyaçlarına ayni ve nakdi kredileri ile yardımcı olmaya devam etmektedir" dedi.

SINIRLI İMKANLARA RAĞMEN...

Ünal Erarslan, açıklamalarının devamında şöyle dedi:

"Birliğimiz bu amaçla, 2022 yılı yağlı tohum ekilişlerine yönelik olarak üretici ortaklarımıza üretim öncesi tarla hazırlığı için 16 milyon TL tutarında nakdi kredi dağıtımı yapmış, başta tohum, zirai ilaç ve yağ olmak üzere yaklaşık 30 milyon TL değerinde de ayni katkı sağlayarak toplamda 46 milyon TL tutarında kredi dağıtmıştır. Sınırlı imkanlara rağmen ortak üreticilerimize hizmetlerimiz artarak devam etmektedir.

İTHALAT DEĞİL YERLİ ÜRETİM

Gayemiz, bölgemizde üretim potansiyeli olan ayçiçeği üretimini arttırmak ve ülke yağlı tohum ihtiyacımızın ithalat ile değil yerli üretimden karşılanmasına destek olmaktır.

ÜRÜN DESTEKLEME PRİMİ ARTIRILMALI,
STOPAJ SIFIRLANMALIDIR


Son zamanlarda ortaya çıkan ayçiçek yağı fiyatlarındaki aşırı dalgalanmanın önüne geçmek ve ayçiçeği üretiminin artırılarak ithalata bağımlı olmaktan kurtarmanın yolu yüzde yüz yerli üretim olup,  üretim artışı için Birliğimizce ayni ve nakdi kredi imkanları kullanılarak üreticilerimiz desteklenmektedir. Ancak yeterli artışın olması için kesinlikle devletin biran önce (2022 yılı ekimi henüz başlayacakken) ürün destekleme primi ödeme miktarlarını önemli ölçüde artırmalı ve ekim yapılmadan açıklanmalıdır. Ayrıca, üretici çiftçimizden kesilen yüzde 2 oranındaki ayçiçeği ürünündeki stopajın kaldırılması da ayçiçeği ekimini teşvik edecektir."

YÜZDE 100 SAF VE HELAL SERTİFİKALI

KARADENİZBİRLİK Genel Müdürü Erarslan, sözlerinin son bölümünde ise, "Birliğimiz üreticisinden aldığı hammadde ile ürettiği yüzde 100 saf ve helal sertifikalı olan KARADENİZBİRLİK markalı Ayçiçek Yağı ile de, tüketiciye hizmet vermekte ve bu konuda,  piyasayı regüle ederek, aşırı fiyat artışlarını önlemekte, bölge ve ülke ekonomisine de katkı sunmaktadır" ifadelerini kullandı.
 

Yorum Yap