• Samsun
  • Son Güncelleme 22:33
İş-Kur personel alımı için ilana çıktı Görseli
EKONOMİ

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

İş-Kur, 130 bine yakın işe uygun personel alımı için ilana çıktı. Kurum son 9 ayda 988 bin istihdam oluşturdu.

İş-Kur iş arayanlar ile kurum ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirerek istihdam sağlıyor. Son olarak 130 bin yakın açık işe hızlı bir şekilde uygun personel alımı için ilana çıkan kurum, makine mühendisinden, bilgisayarlı makine kullanıcısına, bekçiden banka müşteri temsilcisine kadar iş imkanı veriyor.

 Görseli Defne üretimi köylüye kazandırdı

İş-Kur, 9 aylık dönemde pandemi koşullarına karşın 988 bin istihdam yaratarak rekora imza attı. Gelecek yıl 1 milyon 170 bin istihdam yaratılması hedeflenirken yeni iş kapıları açmak için gelecek yıl da 20 koldan prim teşviki, destek ve indirimi uygulanacak. İstihdamı hem artırmak hem de korumak için "Artı istihdam, istihdama dönüş prim desteği, 5 puanlık prim indirimi, engelli istihdam teşviki, ilave 6 puanlık prim indirimi, genç girişimci teşviki, sosyal hizmetlerden yararlanan çocukların istihdamı" başta olmak üzere yirmiye yakın başlıkta destek sağlanıyor.

 Görseli Mandalina yemenin faydaları saymakla bitmiyor

Bu yıl teşvikli yatırımlara istihdam desteği kapsamında, işçi başına aylık olarak en az altıncı bölgede 1234 lira, diğer bölgelerde de 733 lira teşvik uygulanıyor. Son bir yılda istihdamda en yüksek artış sağlık hizmetleri, bina inşaatı, konaklama, perakende ticaret, giyim eşyaları imalatında yaşandı.

İmalat, toptan başı çekiyor

İş-Kur aktif işgücü hizmetleri, mesleki eğitim kursları, işbaşı, girişimcilik eğitim programları binlerce gence, kadına iş kapısı açarken, işverenin de nitelikli eleman bulmasını sağlıyor.

İş Kanunu'na göre çalıştıracak sürekli, geçici veya mevsimlik işçilerin istihdam süreçleri İŞKUR aracılığı ile sağlanıyor. İşçi alım ilanları Kurum'un internet sayfasının açık iş ilanları bölümünde yayımlanıyor. Bugün itibariyle 130 bin açık iş ilanı bulunuyor. Açık işte, imalat-toptan, perakende-ticaret, konaklama ve yiyecek hizmetleri, inşaat-ulaştırma, depolama başı çekiyor.

 Görseli Tarihi Şifa Hamamı hizmete açıldı


Alım yapılacak alanlar

Kurum'un açık iş listesinde, "Acil tıp teknisyeni, ahşap boyama elemanı, akaryakıt satış elemanı, aşçı, kaynakçı, ayakkabı imalatçısı, beden işçisi, bekçi, bilgisayar donanım, teknoloji teknikeri, bilgisayar kurulum bakım elemanı, çağrı merkezi müşteri temsilcisi, elemanı, gıda mühendisi ve teknikeri, tekstilde kalite kontrolcü, konfeksiyon işçisi, makine mühendisi, lojistik eleman, makineci (dikiş), mekanik bakım onarımcısı, bankada müşteri temsilcisi, ön muhasebeci" gibi meslekler yer alıyor.

Yorum Yap