• Samsun
  • Son Güncelleme 04:30
Bor ürünleri satışı 2021'de 2.6 milyon tonluk Görseli
EKONOMİ

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "2021'de 2,5 milyon tonu ihraç olmak üzere, 2,6 milyon tonluk bor ürünleri satışı yaptık. Buradan 1 milyar doların üzerinde satış rakamı elde ederek rekor kırdık" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ankara’da “Bor Çalıştayı”nda konuştu. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez üniversiteler, araştırma merkezleri, kamu kurumları ve özel sektörü bir araya getiren Bor Çalıştayı'nda, açıklamalarda bulundu.

2021 yılında rekor kırıldı

Bakan Dönmez burada yağtığı konuşmada 2021 yılında bor üretiminde ihracat ve satışında rekor kırıldığını belirtti.

2.6 milyon tonluk bor ve ürünleri satışı yapıldığını söyleyen Bakan Dönmez, "Buradan da 1 milyar doların üzerinde bir satış rakamı elde ederek rekor kırdık. Bunlar bizim için yeterli değil. Dünya artık daha akılcı üretim yapanların dünyası." dedi.

Bakan Dönmez şu ifadeleri kullandı:

Artık çıtayı sadece üretimle, ihracat rakamlarıyla belirlemek bize yetmez. Enerji teknolojilerinde özelde de bor teknolojilerinde artık dünya markası olacak işleri ortaya koymak arzusundayız.

Yerli lityum inşallah yerli teknolojinin güç kaynağı olacak. Bor Karbür Tesisimiz ile bordaki katma değeri 100 katına kadar çıkaracağız. Bugün bor piyasasının yüzde 62’sine sahibiz ancak bunlar bizim için yeterli mi? Hayır.”

Yorum Yap