• Samsun
  • Son Güncelleme 13:06
Bakan Bilgin'den EYT ve Asgari Ücret Açıklaması Görseli
EKONOMİ

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Bakan Bilgin'den asgari ücret ve EYT açıklaması

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin sözleşmeli personel, asgari ücret ve EYT ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Mesleki Yeterlilik Kurumunun 2023 yılı bütçelerinin görüşmeleri başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bakanlığının 2023 bütçesinin sunumunu yaptı.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Bakan Bilgin, asgari ücretle ilgili de komisyonda açıklama yaptı.

Bilgin, "Aralık ortasında asgari ücret komisyonunu toplayacağız. Temsilcileriyle bunu gerçekleştireceğiz. Tüm emekçilerin enflasyon karşısında koruyacak sosyal devlet duyarlılığıyla işe başlıyoruz" dedi.

EYT ARALIKTA MECLİS'TE

Bakan Bilgin, milyonların beklediği EYT düzenlemesiyle ilgili de konuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, "1,5 milyon EYT'liyi ilgilendiren düzenlemeyi Aralık ayı içerisinde Meclis’e takdim edeceğiz" dedi. Bakan Bilgin açıklamalarına şöyle devam etti: Yeni yılla birlikte EYT devreye girmiş olacak. Yaş şartını kaldırsak emekli olacak 1,5 milyon insan var. EYT'de yaşı bekleyenlerin yüzde 87'si bir işte çalışıyor. Yaş haddi tutan herkese prim şartını kaldıramayız. Özel sektör kıdem tazminatı sorunuyla karşı karşıya kalacaktır. Kimse endişe etmesin bu sorun Meclis'te çözülmüş olacak.

"ŞUBAT AYINDA EMEKLİ MAAŞLARI ALINABİLİR"

EYT düzenlemesi ile ilgili CNN Türk yayınında değerlendirmelerde bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, "Özellikle Aralık ayı telaffuz edilmişti. Ocak ayında dilekçe verilebilir, Şubat ayında emekli olunabilir, maaş alınabilir demiştik. Bakan Nebati dün bir tarih verdi. Ocak 15 itibariyle yürürlüğe girmesini bekleniyor. Bunda anlamamız gereken Ocak 15'te dilekçe verilir, Şubat ayında emekli maaşları alınabilir. Ama bunun Aralık ayına gelmesi ve yılbaşına sarkmasında bir sürü handikap var. Hem işveren hem de vatandaş nezdinde. Çünkü bunun bir an önce yasalaşması gereken bir durum. Çünkü vatandaşlarımız eksik kıdem gün sayıları varsa borçlanma yaşayacak. Ya da kanuni olarak devlet bir hak tanıyacak. Diyecek ki sen bin prim gün sayılık günü borçlan. Bu borçlanmalar hep asgari ücret üzerinden hesaplanır. Asgari ücret yükselirse eğer bu borçlanma rakamları da yükselecek. O yüzden sene başı itibariyle hem asgari ücretin yeni düzeyi belirlenecek aynı şekilde borçlanma tutarı da yükselecek." ifadelerini kullandı.

 

 

Yorum Yap