• Samsun
  • Son Güncelleme 03:03
LGS için geri sayım başladı Görseli
EĞİTİM

Samsun İl Mili Eğitim Müdürü Coşkun Esen, 6 Haziran 2021 tarihinde yapılacak Liselere Geçiş Sınavı için tüm tedbirlerin alındığını belirterek “Sınavdan bir gün önce okullarımız temizlenecek ve sınav görevlileri ile temasın olması muhtemel anlarda tüm görevliler cerrahi eldiven kullanacaklar” dedi.

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 6 Haziran 2021 tarihinde yapılacak. Samsun İl Mili Eğitim Müdürü Coşkun, Liselere Geçiş Sınavı’nın tüm Türkiye’de aynı gün ve saatlerde gerçekleştirileceğini belirterek alınan tedbirleri anlattı. Coşkun, uygulanacak olan merkezi sınavda öğrenciler alışık oldukları gibi kendi okullarında ve arkadaşları ile beraber sınava gireceklerini belirterek “Sınavda birinci oturum saat 09.30'da, ikinci oturum ise saat 11.30'da başlayacaktır. Çocuklarımızın, sınav için ayrı bir kayıt başvurusu yapmalarına gerek yok. Sınava kayıtlar otomatik olarak yapıldı. Sınavlarda çocuklarımızın okulda gördükleri ders konularından sorular sorulacak. Yine çocuklarımız, kendi okullarında sınava girecekleri için okullarda rutin olarak uygulanan ders yazılı sınavlarından farkı olmayacaktır. Milli Eğitim Bakanlığımız çocuklarımızın kaygılarını bu sınav uygulaması ile en aza indirmeyi başardı. Çocuklardan ve ailelerden aldığımız dönütlerde de bakanlığın bu hedefine ulaştığını görüyoruz” diye konuştu.

Esen, İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerin sınavının sorunsuz ve verimli geçmesi için tüm tedbirleri aldıklarını dile getirerek “Sınavdan bir gün önce okullarımız temizlenecek ve sınav görevlileri ile temasın olması muhtemel anlarda tüm görevliler cerrahi eldiven kullanacaklar.  Sınavlarda görevli öğretmenlerimiz ve sınavların uygulanacağı okullardaki idarecilerimize bilgilendirme çalışmaları yaptık. Salgın dolayısıyla okullarımızda her türlü önlemi aldık. Çocuklarımızın sağlığı bizim önceliğimiz. Çocuklarımız ve ailelerimiz yüreklerini ferah tutsunlar ve bize güvensinler” şeklinde konuştu.

Öğrenci ailelerine de seslenen Esen, “Çocuklarınızın başarısı için büyük emek ve gayret sarf ettiniz. Maddi, manevi birçok fedakârlıklarda bulundunuz. Doğal olarak bunun karşılığında çocuğunuzun başarılı olmasını istiyorsunuz. Çocuğunuz ve siz elinizden gelenin en iyisini yaptığınız halde sonuç beklediğiniz gibi olmazsa asla karamsarlığa kapılmayın, kendinizi suçlamayın, çocuklarınıza karşı olumsuz tavırlar takınmayın. Hayatın ve zamanın insana hangi fırsatlar sunacağını bilemeyiz. Bütün bu gayretleriniz sonrası gelen, başarı veya başarısızlık gibi görünen sonuçları makul karşılamak ve her iki neticeyi de kabullenmek hem sizin için, hem çocuklarınız için yararlı olacaktır. Bugün başarısızlık gibi görünen bir durum hayat içinde belki de bir başarının başlangıcı olabilir. Bu nedenle ne olursa olsun çocuklarımızı eleştirmeden desteklemeye ve geleceklerini hazırlamaya devam etmeliyiz” dedi.

Çocuklarımızın sağlığı ve güvenliğinin çok önemli olduğunu belirten Esen, “Çocuklarımızdan okul bahçesinde ve koridorlarda maske takmalarını istiyoruz. Sınava girecekleri salonlarda sıralar arasında yeterli sosyal mesafe bulunacağından isterlerse sınav esnasında maskelerini çıkarabileceklerdir. Eğer maskenizi düşürürseniz korkmayın okulda her yavrumuz için yeterli sayıda maske bulunduruyoruz. Yine saygıdeğer velilerimizden bir isteğimiz var. Okulların etrafında kalabalık olmamaları, hem onların hem de çocuklarımızın sağlığı için çok önemli. Çocuklarımız okullarında güven içindedir. Hem sağlık anlamında hem de psikolojik anlamda onları destekleyeceğiz” diye konuştu.

Liselere Geçil Sınavı sonuçlarının 30 Haziran'da açıklanacağı belirtildi.
 

Yorum Yap