• Samsun
  • Son Güncelleme 06:44
Bakan Özer'den öğrencilere müjde Görseli
EĞİTİM

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Milli Eğitim Bakanı Özer, 12. sınıf öğrencilerinin devamsızlıktan muaf tutulacağını açıkladı. Bakan Özer, 45 bin öğretmen atamasına ilişkin detayları da paylaştı.

Milli Eğitim Bakanı Özer katıldığı televizyon programında soruları yanıtladı.

TRAVMALARIN AŞILMASINA ODAKLANDIK

Deprem bölgesindeki eğitime ilişkin bilgi veren Bakan Özer, "Eğitimin normalleşmesiyle ilgili büyük çaba harcadık. Müfredattan çok travmaların aşılmasına odaklandık." dedi. Bakan Özer, "Bölgedeki en güvenli yerin okullar olduğu ortaya çıktı. 466 bin vatandaşımız okullarımızda konakladı." şeklinde konuştu.

59 BİN ÖĞRENCİ GERİ DÖNDÜ

Deprem bölgesindeki nakillerle ilgili konuşan Özer, "Okulları normalleştirmeden hayatı normalleştirmemiz mümkün değil. Okulları açtıkça geriye dönüşler hızlandı. 59 bin 922 öğrenci geriye döndü. Dikkat çekici nokta en fazla dönüş Kahramanmaraş'ta. Onu Hatay izliyor 10 bin öğrenci Hatay'a döndü." dedi.

TELAFİ EĞİTİMLERİNİ YAPACAĞIZ

Bakan Özer, "Başlangıçta devamsızlığı kaldırdık deprem bölgesinde. Beklediğimizin ötesinde travma yaşadılar. Derdimiz müfredatla ilgili değil. Bu travmayı atlatmalarını sağlamak. Not sistemlerini de değiştirdik. Sınava girmezse birinci dönem notu geçerli olacak. 2. dönem sınava girer yüksek olursa bu notu dikkate alacağız. Notlarına bakmaksızın üst sınıfa geçireceğiz. Önceliğimiz bu süreci hızlıca atlatmak. 16 Haziran'dan sonra telafi eğitimlerini yapacağız. Sağlığını korumakla ilgili güvence verebilmek önceliğimiz." şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLERİMİZ RAHAT OLSUN

YKS sınavıyla ilgili konuşan Bakan Özer, "Öğrencilerimiz rahat olsun, fazla yormayacağız. Sınava girecek öğrenciler için 3450 destekleme kursu oluşturduk. Uzman öğretmenlerimizi bölgeye gönderdik. Tüm kitaplarını tekrar bastırdık. Çocuklarımız geleceğini dizayn ederken MEB'in her türlü imkanından faydalanıyorlar." dedi.

12. SINIFLAR DEVAMSIZLIKTAN MUAF

12. sınıfların devamsızlıktan muaf olduğunu duyuran Bakan Özer, "Öğrenciler hep aynı soruları sordu. Bu dönem travmalı bir dönem yaşandığı için bunu erken açıklayacağız. 12. sınıf öğrencilerimizi devamsızlıktan bırakmayacağız." dedi.

1 AYLIK TELAFİ EĞİTİM

Bakan Özer sözlerini şöyle sürdürdü:

16 Haziran'da okulları kapattıktan sonra ilkokulu da kapsama alarak telafi eğitimi yapacağız. Eğitim dönemi başladığında da yine 1 aylık telafi eğitimi olacak. Öğrencilerimizin durumunu ölçmek için de sınav yapacağız.

"MESLEK LİSELERİ CAZİP HALE GELDİ"

Mesleki eğitim liseleriyle ilgili soruyu yanıtlayan Bakan Özer, "İş gücü piyasasına kulağına kapatırsanız onun istediği nitelikte öğrenci yetiştiremezsiniz. Bugün Demirören Meslek lisesi kuruldu. Meslek liseleri cazip hale geldi. Demirören Meslek Lisesi Yüzde 0.12'lik dilimle puan aldı. Fen liselerinin puanında bu puan." dedi.

45 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI: EN ÇOK AĞIRLIĞI HATAY'A VERECEĞİZ

8 Mayıs'ta gerçekleştirilecek 45 bin öğretmen atamasına ilişkin detayları paylaşan Bakan Özer, "Son 20 yılın en yüksek atamasını gerçekleştiriyoruz. Burada ağırlığı deprem bölgesini vereceğiz. En çok ağırlığı Hatay'a vereceğiz. Tüm süreçleri bitti. Sadece atama kaldı. Görünür olarak ağırlığı sınıf öğretmenliği, rehber öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliğine verdik." dedi.

0 Yorum

Yorum Yap