• Samsun
  • Son Güncelleme 07:39
Bakan Özer: Son 20 yılda eğitimde çok önemli atılımlar yapıldı Görseli
EĞİTİM

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “3 bin anaokulu ve 40 bin de ana sınıfını 2022 yılı sonu itibarıyla hizmete alacağız” dedi. Bakan Özer ayrıca son 20 yılda eğitimde çok önemli atılımlar yapıldığını da vurguladı.

Son yıllarda sadece bina ve derslik yapmadıklarını, aynı zamanda öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ile derslik başına düşen öğrenci sayısını azaltmak için de önemli çalışmalar yapıldığını söyleyen Bakan Özer, "2000'li yıllarda 500 binler seviyesinde olan öğretmen sayısı, bugün 1,2 milyona ulaştı. Yani bugün eğitim sistemimizde görev yapan öğretmenlerin yaklaşık yüzde 75'i, son 19 yılda eğitim sistemine dahil oldu. Diğer alanlardaki gibi eğitimde de bu devasa dönüşüm, güçlü bir liderlik gerektiriyordu. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde eğitimde son 20 yıl, cumhuriyetin kuruluşundan itibaren eğitim tarihine damgasını vuran en kritik dönem olmuştur. Ben, Sayın Cumhurbaşkanımıza eğitime her zaman öncelik verdiği için, bütçelerde en büyük payı her zaman eğitime ayırdığı için hem şahsım hem de camiam adına en içten şükranlarımı sunuyorum" dedi.

milli eğitim bakanı

"Öğretmenlik meslek kanunu eğitim paydaşlarının en büyük özlemiydi"

Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren öğretmenlik meslek kanunun eğitim paydaşlarının en büyük özlemi olduğunu belirten Bakan Özer, "7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu, bu ülkede 1960'lı yıllardan itibaren eğitim camiasının, eğitim paydaşlarının en büyük özlemiydi. Yani öğretmenliğe mahsus bir kanunun olması ve burada kariyer merkezli öğrenmenin kişisel gelişimini, mesleki gelişimini sürekli yönlendiren bir sistematiğin kurgulanması, hakikaten en son 1-3 Aralık'ta yapmış olduğumuz 20. Milli Eğitim Şurası'na kadar bütün şuralarda ayrıntılı ele alındı. Allah'a şükür 31 Aralık 2021 tarihi itibariyle TBMM'ye sevk edilen Öğretmenlik Meslek Kanunu, 4 Şubat'ta TBMM'de kabul edildi, 14 Şubat'ta da böyle kritik bir günde yasalaştı. Regaip Kandili'nde Mecliste kabul edildi, Sevgililer Günü'nde de yürürlüğe girdi.

Bu Öğretmenlik Meslek Kanunu, hükümetimizin, Cumhurbaşkanı'mızın öğretmenlere verdiği değerin en önemli göstergelerden bir tanesi. Artık Türkiye, öğretmenine mahsus kanunun olduğu ender ülkelerden bir tanesi oldu. Dün itibariyle de meslek kanununun uygulanmasıyla ilgili yönetmelik taslağını kamuoyuyla paylaştık. Tüm öğretmenlerimizden, eğitim paydaşlarından görüşlerini almak için 1 aylık bir süre belirledik, 15 Mart'ta gelen görüşleri değerlendirerek taslağa son şeklini vererek inşallah yayınlayacağız. Öğretmenlerimizin adaylık kaldırma, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlikle ilgili tüm süreçlerini de ayrıntılı bir şekilde tanımlama imkanımız olacak. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun tüm öğretmenlerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "3-5 yaş aralığındaki öğrencilerimizin okul öncesi eğitime erişimlerini arttırmakla ilgili çok ciddi çalışma yaptık. Bu kapsamda 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin de yeni ana sınıfını 2022 yılı sonu itibarıyla hizmete alacağız. Bu 3 bin anaokulundan 138 tanesini Gaziantep'e kazandıracağız." dedi.

Yorum Yap