• Samsun
  • Son Güncelleme 13:43

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Astana'da kritik görüşme! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana'daki CICA Zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) 6. Zirvesi, Kazakistan’ın başkenti Astana’da başladı. Bağımsızlık Sarayı'nda Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in ev sahipliğinde başlayan zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan dünyaya seslendi.

Hitabının ardından ikili görüşmelere geçen Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

ERDOĞAN'DAN AKKUYU VE SİNOP VURGUSU

İki lider basına kapalı görüşme öncesi açıklamalarda bulunurken Erdoğan, "Akkuyu'nun birinci türbininin önümüzdeki yılın ilk yarısında açılması dünyada farklı bir ses getirecektir. Akkuyu çok çok önemli bir adım. Akkuyu bizim yüzde 10 enerji ihtiyacımızı karşılarken Sinop da yüzde 10. Yüzde 20 enerji ihtiyacımız karşılanacaktır." dedi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle; Tahıl naklinde mutabakatı güçlendirerek sürdürmeliyiz. Kararlılığımıza, arkadaşlarımızın birbirleriyle ilgili yapacak çalışmaları çok çok önemli. Yapacakları çalışmalar bizleri çok güçlü kılacaktır düşünüyorum.

PUTİN'DEN İLK MESAJ

Kritik zirvede Putin'in ilk mesajı ise gaz tedarikinde Türkiye'nin en güvenli güzergah olduğunu söyledi. Putin, "Türkiye'yi dünyanın en büyük gaz merkezi yapmak istiyoruz." açıklamasını yaptı.

ENERJİDE İŞ BİRLİĞİ VE UKRAYNA SAVAŞI GÜNDEMDE

Toplantıda, Putin'in Avrupa'daki enerji krizinin çözümüne yönelik, "Türkiye'de doğal gaz merkezi kurulması" önerisinin gündeme gelmesi bekleniyor.

İki liderin Rusya-Ukrayna savaşı ve ateşkes süreci ile Karadeniz Tahıl Koridoru'nu da ele alması öngörülüyor. Ayrıca Suriye'deki gelişmeler de masada olacak.

Yorum Yap