• Samsun
  • Son Güncelleme 19:04
Büyükşehir kurtardı Görseli
ÇEVRE

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri selin yaralarını sarmak için sahadaki çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Sel suları hızla tahliye edilirken toprak kayması nedeniyle kapanan mahalle yolları ekiplerin hummalı çalışmasıyla tek tek açılıyor.
 

Samsun’da yaşanan sel felaketinde tüm personel ve ekipmanları ile sahada görev yapan Büyükşehir Belediyesi, meydana gelen zarar ve tahribatı biran önce ortadan kaldırmak için tüm gücüyle çalışıyor. Sel felaketinde tüm ekipleriyle anında ve etkili müdahalede bulunan Büyükşehir Belediyesi, selin yaralarını sarıyor. Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ile İtfaiye Daire Başkanlığı, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri sahada aktif olarak görev yapıyor.
 

İtfaiye ekipleri tarafından bu bölgelerde su baskını olan yerlerde binaların giriş ve zemin katlarına dolan sel suları vidanjörler, pompalarla tahliye ediliyor. SASKİ ekipleri tarafından sel nedeniyle zarar gören su ve kanalizasyon alt yapısını hızla onarıyor.BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ KURTARDI


Şiddetli sağarak yağmur nedeniyle meydana gelen toprak kaymaları sonucu kapanan mahalle yolları ise Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından hızla ulaşıma açılıyor.

Ekipler 5 mahalle yolundaki çalışmasını sürdürürken bazı bölgelerde ulaşım alternatif güzergahlardan sağlanıyor. Atakum ilçesi Yeşiltepe mahallesinde meydana gelen toprak kaymasından dolayı bir evin önündeki duvar ve yolun çökmesi sonucu evlerinde mahsur kalan iki kişi ise Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin çalışması sonucunda kurtarıldı.

‘BİZİ YALNIZ BIRAKMADILAR’


Yaşadığı anları anlatan Muzaffer Yeni, "Büyük bir gürültü çıktı. Sandık ki kıyamet kopuyor. Baktık ki duvar ve yol çökmüş. Evimizin önü bir anda toprak yığıntısı ile doldu. Allah'a şükrediyoruz ki evin üzerine yıkılmadı. Evin üzerine yıkılsa ölmüştük. Eşimle dedik ki herhalde ‘Biz burada kalacağız, öleceğiz’ Ama kardeşlerim Büyükşehir Belediyesi ekiplerine ulaştı. Sağ olsunlar onlar da geldi. Bizi mahsur kaldığımız yerden kurtardı. Başkanımıza ve o ekiplere milyonlarca kez teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun. Bizi yalnız bırakmadılar” dedi.


‘UMUT OLDU’


Toprak kaymasının ardından ağabeyine ulaşamaması üzerine 112'yi arayıp yardım istediklerini söyleyen Mustafa Yeni ise "İhbarın ardından Büyükşehir Belediyesi ile irtibat kurduk hemen. Allah razı olsun hemen geldiler. Evin önündeki toprağı çektiler. Ağabeyim ve yengem evden dışarı çıkabildi. Yollar kapalıydı hızla çalıştılar açtılar. Telefonda konuştuğum kişi ‘Sen merak etme amca biz geleceğiz’ dedi. O an öyle bir ağladım ki. Ne yapacağımız şaşırmıştık. Telefonda konuştuğum Büyükşehir personelinin o sözleri bize umut oldu. Geldiler kurtardılar. Onlar olmasa biz ne yapardık bilmiyorum. Buraya geleninden onları buraya gönderenine kadar hepsinden Allah razı olsun" şeklinde konuştu.
 

‘HIZLA ULAŞIMA AÇIYORUZ’


Öte yandan Salıpazarı ilçesi Karacaören Yolu’nda meydana gelen heyelan nedeniyle kapanan yol yine Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmayla yeniden ulaşıma açıldı.

Toprak kayması sonrasında hızla bölgeye ulaşan ekipler hızla çalışma yaparak kısa sürede yolu tekrar ulaşıma açtı.
Samsun Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım ve Onarım Dairesi Başkanlığı’nda görevli saha sorumlusu Hüseyin Çelik,  “Şiddetli sağanak yağış nedeniyle mahalle yollarımızda hasarlar oluştu. Toprak kayması nedeniyle kapanan yollarımızı ise hızla ulaşıma açıyoruz. İlk önce toprak kayması yaşanan bölgedeki mahallelerimize yoğunlaştık. Tek tek bütün mahallelerimizde yaşanan sorunlarını gidermek için canla başla çalışıyoruz” diye konuştu.


‘ALLAH RAZI OLSUN’

Mahalle sakinlerinden Aslan Bircen ise “Allah razı olsun. Ekipler anında gelerek yolumuzu açtı. Gerekli çalışmayı yapıyorlar. Bir sıkıntımız yok” diye konuştu.

Ayrıca Ayvacık ilçesi Çamalan Yolu’nda meydana gelen heyelan nedeniyle kapanan yol Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmayla yeniden ulaşıma açıldı. Bir taraftan ulaşımı sağlayan ekipler bir taraftan da mahallerdeki kanalları açarak temizlik çalışmaları yürüttü.

 

0 Yorum

Yorum Yap